×

"MIŁOŚĆ I KŁAMSTWA" - Cecelia Ahern

(...) człowiek nigdy nie zna siebie do końca, dopóki prawdziwie nie pozna go ktoś inny.

Są chwile, w których chcielibyśmy pozbyć się pewnych wspomnień, na zawsze odciąć demony przeszłości i żyć teraźniejszością. Jednak czy ucieczka jest najlepszą opcją? Czy zapomniane dzieciństwo oraz osoby, których się kochało są adekwatną ceną za niepamięć? 

Fergus, ojciec Sabriny, doznał udaru, który zabrał mu kawałek siebie. Teraz nie pamięta niektórych osób, zdarzeń oraz tego o czym myślał przed chwilą. Znajduje się na oddziale rehabilitacji, częściowo sparaliżowany. Pobyt w szpitalu całodobowej opieki wydaje się być najlepszą opcją, życie toczy się wewnątrz, gdzie jest bezpiecznie. Jednak pewnego dnia coś się zmienia..


Nów symbolizuje nowy początek, przez wielu jest uważany za doskonały czas do robienia postanowień i zaczynania różnych spraw. (...) to dobry moment na coś nowego. Na nowe wspomnienia.

Sabrina ma własne problemy. Wraz z mężem chodzą na terapię małżeńską. Codzienna monotonia pogłębia jej depresję. Kobieta czuje, jakby coś miało nadejść, ale nigdy to nie następuje.. Do czasu, gdy odnajduje pudełko z marmurkami i ich rejestrem. Kolorowe kulki kryją znacznie więcej niż ludzkie oko jest w stanie dostrzec. Czy osoba, do której należą, rzeczywiście jest jej ojcem? Kolejne elementy układanki doprowadzają Sabrinę do faktów, o których nie miała pojęcia. 


*  *  *  *
Są rzeczy, o których chcemy zapomnieć, rzeczy, których nie możemy zapomnieć i rzeczy, o których zapominamy, że je zapomnieliśmy - aż do chwili, kiedy same nam o sobie przypomną. 

Cecelia Ahern ujęła wielu czytelników takimi powieściami jak: Love, Rosie, Zakochać się, Kiedy cię poznałam. Jednakże po ostatniej lekturze tej autorki czułam spory niedosyt, więc wahałam się, czy ryzykować. Ostatecznie należy dawać drugie szanse, więc tak stało się tym razem.

W mojej opinii książka ta okazała się być ciekawsza niż "Kiedy cię poznałam". Owszem, jest to nadal spokojna powieść, brak tutaj akcji, która sprawia, że nie możemy się oderwać. Jednakże w treści znajdują się elementy, które nas zaciekawiają i czytamy dalej, by poznać całość historii. 

"Miłość i kłamstwa" to powieść o utraconych wspomnieniach, ukrywaniu swojego prawdziwego ja i konsekwencjach takiego poczynania. Jest to historia skłaniająca do refleksji, poruszająca wiele sfer ludzkiego życia, począwszy od niełatwego dzieciństwa, podejmowania życiowych decyzji, miłości, relacji rodzinnych, aż po chorobę i opiekę nad starszymi. 

Motyw szczególnego pamiętania o oddychaniu, wypuszczaniu powietrza i ponownego nabierania go w płuca był nieco irytujący. Jest to chyba jedyny element, który nie przypadł mi do gustu.

Dzięki tej książce poznałam historię gry w marmurki, o której wcześniej nie słyszałam. Co prawda przypominają mi się jakieś kolorowe kulki z dzieciństwa, ale to z pewnością nie były marmurki, które w powieści zostały przepięknie opisane. Oczyma wyobraźni widziałam zachwycające szklane marmurki, za pewne dlatego, że dawno temu odwiedziłam hutę szkła i widziałam różne cudeńka :D

Przesłaniem owej lektury jest - po prostu - bycie sobą, które wcale nie jest takie łatwe jak może się wydawać. Obecnie zbyt wiele osób stara się naśladować innych. Jednak najważniejsze jest nie zatracenie siebie, swoich pasji. W życiu nie możemy pozwolić na to, by druga osoba zdusiła w nas to co jest piękne, co nas uskrzydla. Bez względu na to, czy będzie to zbieranie jakiś przedmiotów, czy fascynacja podróżami. 

"Miłość i kłamstwa" zachwyci z pewnością miłośniczki powieści obyczajowych. Książka osobiście mnie nie wzruszyła, jednakże skłoniła do pewnych refleksji, dlatego jeżeli lubicie przesłania płynące z historii to jak najbardziej polecam :) 


6/10

Za egzemplarz serdecznie dziękuję księgarni internetowej taniaksiazka.pl

 "Miłość i kłamstwa" możecie znaleźć w atrakcyjnej cenie tutaj: 
METRYCZKA:
Autor: Cecelia Ahern
Tytuł oryginału: The Marble Collector
Rok wydania: 18.05.2016
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: AKURAT

2 komentarze:

  1. A ja chcę się wzruszyć :P Czuję, że potrzebuję oczyścić swoje kanaliki łzowe ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam ogromne oczekiwania co do tej książki po przeczytaniu "Love, Rosie", które uwielbiam. Chyba jednak nie będę się tak spieszyć z przeczytaniem :)

    http://poczytajmycos.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger