×

"KIEDY KSIĘŻYC JEST NISKO" - Nadia Hashimi


- Odyseja odważnej Afganki, która ucieka z rodziną do lepszego świata. -


Wojna zmienia wszystko. Zabiera poczucie bezpieczeństwa, marzenia, zasiewa chaos, niepokój, cierpienie. Ludzie rzadko doceniają to co mają, dopóki tego nie stracą.

Tak było w przypadku Feriby. Gdy do władzy doszli Talibowie, jej mąż został zamordowany. Kobieta opuszcza Kabul z trójką dzieci. Jej celem jest bezpieczne przedostanie się do Anglii, gdzie mieszka jej siostra. Tam mieliby szansę na życie bez strachu. Jednakże los nie jest zbyt łaskawy dla Feriby. Dzięki fałszywym dokumentom udaje się jej dotrzeć do Iranu i Grecji, gdzie spotyka ją kolejna tragedia, traci swojego syna Selima. 
Jak potoczą się losy uchodźców? Czy Europa stanie się dla nich nowym domem? 
Afganistan jest teraz krajem wdów i wdowców, sierot i kalek. Kalek bez prawej nogi... bez lewej ręki... bez dziecka... bez matki. Każdy coś utracił.
Autorka w w realistyczny sposób ukazuje konsekwencje wojny. Rozstania, niektóre na zawsze, ból towarzyszący bohaterom, morderstwa, brutalność oprawców, przelaną krew. W świecie tym osadziła mocne charaktery, ludzi, którzy mimo wszystko mają wiarę w możliwość lepszego życia w innym kraju. Są zdeterminowani wyruszyć w podróż na śmierć i życie. Chcą chronić swoje rodziny i dzieci, dać im szansę na normalne życie z dala od niewoli. Ich wędrówki nie są kolorowe i bezpieczne. Wielu z nich ginie w męczarniach, bądź zostają deportowani do kraju. Nie ma tu miejsca na szczęśliwe zakończenie dla wszystkich obywateli Afganistanu. Jest po prostu czysta prawda.

Wojna odbiera także dzieciństwo. Zmusza młode dzieciaki do szybkiego dorastania, porzucenia beztroskości i zabawy. Doskonale obrazuje to historia Selima, który w czasie wędrówki przeobraził się z chłopca w stanowczego mężczyznę, stał się niejako głową rodziny i dużym oparciem dla swojej matki, która w obliczu wojny była odważna i zdeterminowana. To jej upór doprowadził do katorżniczej ucieczki do lepszego świata.

Historia opisana w książce wydaje się być adekwatna do aktualnych wydarzeń. Fale uchodźców, ciągłe konflikty zbrojne.. Czy dzięki tej książce zmienimy zdanie o imigrantach z krajów, w których ziemia przyjmuje hektolitry przelanej krwi? Na to pytanie odpowiemy sami, w zaciszu własnego umysłu. 

Jednakże to co mogę powiedzieć już teraz.. Kiedy księżyc jest nisko poruszy niejednego czytelnika. Zaszokuje, skłoni do refleksji. Jest to książka przepełniona bólem, ale nie odbiera do końca nadziei. Jej płomień tli się cały czas. 
Bo gdy umrze nadzieja, nie pozostaje już nic...  

Jeżeli poszukujecie czegoś prawdziwego i niebanalnego to książka ta jest idealna dla Was. Polecam, gdyż historia otwiera umysł, pokazuje wiele spraw z innej perspektywy.


Moja ocena:
8/10Za egzemplarz dziękuję księgarni internetowej taniaksiazka.pl

 "Kiedy księżyc jest nisko" możecie znaleźć tutaj: METRYCZKA:
Autor: Nadia Hashimi
Tytuł oryginału: When The Moon is Low
Rok wydania: 28.04.2016
Liczba stron: 392
Wydawnictwo: Kobiece

2 komentarze:

  1. Uwielbiam zarówno tę książkę, jak i "Afgańską perłę". Autorka zdobyła moje serce :)

    OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger