×

"One Trzy i cesarz" - Janine Boissard


Kochały Napoleona.

Dzieliły jego los.

Uwiodły go.

I przekroczyły granice samotności Cesarza.

Pani Boissard przybliża nam świat jednego z najznamienitszych władców w historii świata. Dla wielu Napoleon stanowił niedościgniony wzór, dla innych był szaleńcem uwięzionym przez własne ambicje. Ale czy któryś z obrazów Bonapartego jest właściwy? Jaki był naprawdę? Czy decyzje, które podejmował były tylko jego?
Dzięki autorce mamy okazję do poznania Napoleona z innej strony, myślę ze dużo pełniejszej i prawdziwszej niż tej z lekcji historii. 


- Nie będę cię nazywał Różą – powiedział. – Dla mnie, pierwszego, będziesz Józefiną. A ona zadrżała pod tym spojrzeniem, podobnym do wzroku ptaka, gdy unosi się zafascynowany nad swoja zdobyczą.


Janine Boissard ożywia trzy niezapomniane kobiece istoty, które wzbudziły w Cesarzu namiętność. I wskrzesza czas, który ich połączył, a potem rozdzielił...

Józefina de Beauharnais – niewierna kreolska żona

Maria Walewska – polska kochanka, wierna aż do upadłego

Maria Luiza – Austriaczka, która miała dać mu potomka

Trzy piękne kobiety, trzy inne kobiety, trzy nieszczęśliwe kobiety…

Czy kochała tego małego wielkiego człowieka o orlim spojrzeniu, tego żołnierza w oficerkach ubrudzonych krwią i błotem, tego władcę w delikatnych pantofelkach z białej satyny? Takie pytania należy zadawać sobie w dniach pogody, a nie w chwilach burzy, która sprawia, że bierze się za miłość zwykły strach przed samotnością.Ale gdybyśmy zapomnieli kim był Napoleon? One Trzy i Cesarz to przepiękna opowieść, nie o władcy świata, a zwykłym mężczyźnie, widzianym oczami kobiety zakochanej w nim bez pamięci. Jest to wspaniała opowieść o miłości, a właściwie miłościach: Bonapartego do Józefiny, Marii Walewskiej do Napoleona i Cesarza do siebie. Jesteśmy świadkami przemian jakie dokonują się w Napoleonie pod wpływem uczucia, które chyba nie zostało do końca przez niego zrozumiane. Autora pokazuje jaka silna jest miłość, jak wiele jest jej odmian, jak może zmienić człowieka i jak może pochłonąć kilka istnień na raz. Powieść jest nie tylko lekcją historii ale też lekcją, która daje do myślenia.Jak szybko przechodzi wielka miłość! Nie próbujcie jej zatrzymać.  To byłoby jak próba zatrzymania gołymi dłońmi burzy.

Autorka w znakomity sposób nadała kolor i nowy rys historii, która wydarzyła się kilka wieków temu. Książka w żaden sposób nie jest nudna, pochłania się ją jednym tchem chcąc wiedzieć co jest dalej. Myślę, że jest to niezwykle dopracowana i kunsztownie napisana powieść, która nie do końca jest tylko historyczna.

Polecam ją wszystkim, bo nie można koło niej przejść obojętnie.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu AMBER.

Moja ocena: 
8,5/10

METRYCZKA:
AUTOR: Janine Boissard
TYTUŁ: One Trzy i Cesarz
GATUNEK: powieść historyczna/romans
LICZBA STRON: 415
WYDAWNICTWO: Amber
CENA: 44,80zł

#Madzia

2 komentarze:

  1. Przykro mi, ale ta książka zupełnie nie jest w moim guście czytelniczym :) O ile historia interesuje mnie bardzo, to jednak po romanse raczej nie sięgam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam jednak przeczytanie książki, a najpierw moich refleksji http://www.czytampopolsku.pl/2015/11/one-trzy-i-cesarz.html

      Usuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger