×

#Czy czarny znaczy pechowy? – "Tajemniczy czarny kot" – Nathalie SemenuikCzarny - najciemniejsza z barw kojarząca się głównie negatywnie. To kolor nieszczęścia, zła, smutku, śmierci i żałoby. Niezwykle tajemniczy, wiążący się również z klasą i elegancją. 

Czarny kot – To on wywołuje kontrowersje wśród krajów, ludzi i ich wierzeń, a także obyczajów. Ile razy, kiedy przez ulicę przebiegł Ci ten charakterystyczny kociak automatycznie pomyślałeś, że będziesz miał pecha? Jestem pewna, że zdarzyło się to nie raz i nie dwa. Ale czy rzeczywiście tamtego dnia wydarzyło się coś złego?

Czy pomyślałeś wtedy, że to wina zwierzęcia, czy może przypadkowe zrządzenie losu?

Czy powinniśmy oceniać nasze kociaki przez pryzmat ich ubarwienia? 
Czarny – pechowy, a rudy – fałszywy? Czy to w ogóle ma sens?


Osobiście nie jestem osobą, która wierzy w przesądy i kurczowo się ich trzyma. Zdarza mi się nieraz rzucić „O! Czarny kot, będziesz miał pecha!”. Jednak za każdym razem obracam to w żart. Jeżeli coś przytrafia się w moim życiu to nie obwiniam za to żadnego zwierzęcia. Po prostu myślę, że od życia dostajemy to, co jesteśmy w stanie udźwignąć i pokonać. I trzeba się z tym mierzyć. A takie książki jak ta, traktuję, jako miły dodatek, który poszerzy moją wiedzę o kilka ciekawych faktów. 

Czy wiesz, że w Egipcie kota doceniano pod względem łowczym?  Nikt nie zważał na jego sierść, bo bez względu na nią był chroniony i czczony. Jednak nie trwało to wiecznie. Kot, tak samo jak człowiek nie miał w życiu nigdy za lekko. W szczególności, gdy był czarny.

W Niemczech zobaczenie go na grobie oznaczało, że diabeł zawładną duszą zmarłego. W Persji przyciągał złe moce, złe duchy i tylko odpowiednie pozdrowienie mogło odegnać fatum.


We Francji miał przyjemnie, bowiem przynosił szczęście każdemu z domowników. Gdy kichnął w pobliżu Panny młodej w dniu ślubu, zwiastowało to ich wieczną radość.Nathalie Semenuik przedstawia legendy dotyczące dziewięciu żyć kota, a także wróżek ze szmaragdowego wybrzeża. Ukazuje jego miejsce w literaturze, a także pozycje człowieka w odniesieniu do przesądów. Rozważa kolor pełen sprzeczności nawiązując do różnych epok i kultur. 

Czy zdajesz sobie Drogi Czytelniku sprawę, że kot według dawnych ludowych wierzeń posiada moce egzorcystyczne i terapeutyczne? Podobno, jeśli zjadło się mózg czarnego kota było to silnie trujące. Doprowadzało do utraty świadomości i obłędu. Brzmi niesmacznie, prawda? Były i plusy, ponieważ noszenie czarnego futra przynosiło utratę zbędnych kilogramów! 

Jeśli jesteście zwolennikami futrzaków koniecznie sięgnijcie po Tajemniczego Czarnego Kota, który przyciągnie Waszą uwagę eleganckim wydaniem, a zostawi z dawką nowej wiedzy. Ta zgrabna, niezwykle kolorowa i jakże elegancka książeczka zmieści się wszędzie. Dodatkowo żółta wstążka, która znajduje się w środku, zastąpi standardową, papierową zakładkę i ułatwi zaznaczanie miejsca, w którym skończyliśmy czytać. 

Odpowiednia na prezent, idealna do rozmów i rozważań nad tym:  Czy czarny znaczy pechowy? 


Za poznanie legend i przesądów dotyczących czarnego kota, dziękuję Wydawnictwu Alma-Press.
Tytuł: Tajemniczy czarny kot
Autor: Nathalie Semenuik
Data wydania: 2018 rok
Wydawnictwo: Alma-Press

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger