×

"SISI. CESARZOWA MIMO WOLI" - Allison Pataki


1853, Wiedeń

Po abdykacji Ferdynanda Habsburga w 1848 roku na cesarskim tronie zasiada osiemnastoletni Franciszek Józef. Jest zaręczony z bawarską księżniczką Heleną. Jednak kiedy w 1853 roku narzeczona przybywa na wiedeński dwór, młody cesarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia w jej siostrze Sisi, i to ją prosi o rękę. 

Młodziutka cesarzowa pławi się w luksusie, ale jej niekonwencjonalne zachowanie nieustannie zderza się z dworską etykietą. Nie ma przyjaciół, otaczają ją intryganci, a matka cesarza na każdym kroku okazuje jej niechęć. 


Ale dzięki swej wytrwałości, niezwykłej inteligencji i wrażliwości Sisi podbije serca swych poddanych i znacząco wpłynie na bieg historii.

*  *  *  *

Chyba każda mała dziewczynka marzy o tym, by być księżniczką, nosić piękne suknie, jeździć karocą i mieszkać w pałacu. Co jeśli te marzenia, po pierwsze są prawdą, a po drugie jest się kimś więcej niż księżniczką?

Wyobraź sobie, że masz 15 lat i z dnia na dzień zostajesz żoną mężczyzny, który włada połową Europy, a na dodatek, miał on zostać mężem Twojej siostry. Ciężko, prawda? Taka rola przypadła młodej Elżbiecie, która do Wiednia przyjeżdża, jako radosna nastolatka, leczy opuszcza go, już jako potężna władczyni. 

Sisi nigdy sobie nie wyobrażała, że można się obudzić pewnego dnia i popatrzeć na swoje życie, jakby było zupełni obce i nieznane. Teraz, po zaręczynach z cesarzem Franciszkiem Józefem, pierwszych piętnaście lat jej istnienia wydawało się tylko snem, wspomnieniem, które należało do kogoś innego.

Sisi. Cesarzowa mimo woli to powieść o walce o własne „ja”, o przełamywaniu barier, o wielkiej miłości i tęsknocie. Aż trudno uwierzyć, że to powieść historyczna, ale nieważne kim jesteśmy, czy królową, czy zwykłym, szarym człowiekiem. Życie nie oszczędza żadnego z nas, a los rzuca kolejne kłody pod nogi. 

Patrzą sobie w oczy w milczącym porozumieniu. Pomimo tych wszystkich lat, które minęły, pomimo wszystkich cierpień, które musieli znieść i które zadawali sobie nawzajem, tylko razem mogą przez to przejść. Razem muszą stawić czoła temu, co czeka na nich za drzwiami. –Już czas.- Niski ksiądz wchodzi do przedpokoju szybkim krokiem, szeleszcząc jedwabnymi szatami. (…) Obydwoje kiwają głowami. On podnosi się z krzesła i staje obok Sisi. Ona ujmuje jego wyciągnięta dłoń i ściska ja w geście wsparcia. –Czy jesteś gotowa?- pyta on. –Tak, A ty? (…) Franciszek patrzy przed siebie, zaciskając mocno usta. Znowu wraca do niej wzrokiem i chwyta jej spojrzenie. Ona wstrzymuje oddech, obawiając się tego, co może za chwilę usłyszeć, on jednak tylko wzdycha i pyta: -Ale co z nami?

Alisson Pataki przybliża postać kobiety, która potrafiła stawiać czoła tragedii, zjednoczyć cały kraj, a przy tym nie zatracić siebie. Elżbieta Bawarska nie byłą zwykłą cesarzową.  Była marzycielką, która twardo stąpała po ziemi i mocno trzymała się swoich przekonań, jednocześnie będąc pełna wrodzonego wdzięku i wrażliwości.

Żona Franciszka Józefa uważana jest za jedną z najbardziej wpływowych i charyzmatycznych kobiet wszechczasów, i tak też przedstawia ją w swej powieści Alisson Pataki. Autorce udało się w subtelny sposób uchwycić czar i gracje, jaką odznaczała się piękna Elżbieta.

Sisi. Cesarzowa mimo woli to nie tylko powieść historyczna, to zdecydowanie coś więcej.

Polecam każdemu, bo to co znajduje się w środku jest ponadczasowe !

Moja ocena: 
8/10

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins :)
Logo Harper Collins

METRYCZKA:
Tytuł: Sisi. Cesarzowa mimo woli
Autor: Alisson Pataki
Gatunek: powieść historyczna 
Wydawnictwo: Harper Collins
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 368
Cena: 39,99 zł

#Madzia

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię takie książki, historię ujętą w ten sposób. Poszukam i przeczytam jak najszybciej :)

    OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger