×

"RED RISING. ZŁOTA KREW" - Pierce Brown


Kto walczy z potworami, sam musi stać się potworem.


Życie Czerwonych na Marsie nie jest łatwe. Zwłaszcza życie Helldiverów, którzy w kopalniach Marsa wydobywają cenne helium-3. Nigdy nie widzą słońca. Nie zawsze mają co jeść. Żyją krótko. Umierają młodo. 
I nie ma dla nich sprawiedliwości.

Darrow Helldiver, Czerwony górnik, przez okrutne prawo Złotych władców traci żonę, a potem sam zostaje skazany na śmierć. Nie wie jeszcze, że to dopiero początek.
Los daje mu szansę, aby walczyć o wolność dla swoich ludzi. O wolność wszystkich Kolorów niewolonych surowym prawem Złotych najeźdźców, którzy przed wiekami opanowali Układ Słoneczny. 
Darrow musi tylko stać się Złotym. Wślizgnąć się w szeregi panujących i rozbić system od środka.

Przed nim nie tylko bolesna przemiana, lecz także długa i żmudna walka o pozycję na szczycie społecznej piramidy. Żeby stać się Złotym, Czerwony Helldiver musi nie tylko zmienić skórę, lecz także przeżyć. Co wcale nie jest takie proste, bo Instytutem Marsa, szkołą przyszłych władców, rządzi tylko jedna zasada: przeżyją najsilniejsi.


*  *  *  *

Rzadko prezentowana u nas fantastyka powraca i to "męskim okiem"! 

Chyba każdy z nas zastanawiał się jak będzie wyglądał świat za kilkaset lat. Red Rising pozwala nam ujrzeć jedną z dróg jaką może obrać ludzkość i świat. Ziemia po wojnie domowej nie nadaje się do mieszkania. Wygrana rasa Złotych przenosi się na Księżyc a następnie zamierza skolonizować cały układ słoneczny. Na niezamieszkałe planety i księżyce wysyłani są Czerwoni, którzy mają za zadanie przygotować planety do kolonizacji.

Darrow jest czerwonym, helldriverem. Jego celem jest wydobycie cennego Hellium-3, dzięki któremu możliwe jest stworzenie atmosfery odpowiedniej dla zachowania bytu ludzkości. Życie Darrowa jest monotone i ograniczone... Do czasu, gdy jego świat zostaje wywrócony do góry nogami. Tragedia jaka go spotyka niszczy wszystkie marzenia i poglądy. Rodzi się w nim rządza zemsty. Mężczyzna zamierza spełnić marzenie ukochanej osoby, którą stracił w brutalny sposób. 
Darrow przyłącza się do Synów Aresa - ruchu oporu, który podobnie jak on, zamierza zniszczyć Złotych i nierówność panującą we wszechświecie. Lecz aby tego dokonać musi stać się jednym z tych, których nienawidzi.. Musi stać się Złotym.

Książka Pierce Browna ukazuje niesprawiedliwość jaka spadła na ludzkość po wojnie domowej, nierówne podziały rasowe na Złotych, Szarych, Zielonych, Różowych i Czerwonych. 

Ponadto lektura przepełniona jest emocjami. Czytelnik może poznać myśli kłębiące się w głowach bohaterów, motywy ich działań, a także po części współodczuwać ich ból, poczucie straty, osamotnienia, beznadziejności losu. Już pierwsze stronice sprawiły, że książka mnie pochłonęła, a czytając kolejne rozdziały coraz bardziej kibicowałem głównemu bohaterowi w jego zmaganiach. 

Dodatkowo Price Brown dokonał czegoś niesamowitego. Połączenie powieści fantasy/sci-fi z mitologią okazało się być jak najbardziej udanym pomysłem. 

Serdecznie polecam. Jestem pewien, że Red Rising spodoba się każdej osobie wielbiącej klimaty fantasy/sci-fi. W moim przypadku zakończenie pierwszej części skutkowało niemalże natychmiastowym (2 dni przerwy) sięgnięciem po kolejny tom. 

Książce tej przyznaje mocne 9/10.. 
Jeden punkt odejmuję za przewidywalną nieśmiertelność bohatera.Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu:
 
#Karol


METRYCZKA:
Autor: P. Brown
Cykl: Red Rising (tom 1) 
Data wydania: 2015
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Drageus 

8 komentarzy:

 1. Słyszałem wiele razy o tej książce i co raz bardziej mam na nią ochotę.
  Zobaczymy - może przeczytam :)
  Pozdrawiam bardzo serdecznie ^^
  czytamboczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Oooo nie, książka zupełnie nie dla mnie. Jakoś zawsze mnie nudzi albo śmieszy fantastyka... Ale recenzja ciekawa i piękna okładka książki... ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam fantastykę, dodatkowo pisana męskim okiem? Biorę w ciemno!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Jeden punkt odejmuję za przewidywalną nieśmiertelność bohatera." - potwierdzam :D Ma wyjść trzecia część to raczej sobie pożyje biedak jeszcze :D Ale skoro piszesz, że polubi ją fan fantastyki i jeszcze jest tam mitologia, to nie wiem co ta książka nadal robi nieprzeczytana w mojej skrzyneczce pod biurkiem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam! Jak to leży pod biurkiem! Skandal! A sio mi czytać tą książkę!

   Usuń
 5. książka świetna, ale druga część trochę lepsza:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam! Druga część o niebo lepsza! A takiego zakończenia się nie spodziewałem :O

   Usuń
 6. Ostatnio rozglądałam się za czymś takim, więc wpisuję na listę. Dziękuję za recenzję!

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger