×

"SPRZEDANA" - Sophie HayesUkochany zaprosił ją do Włoch...
Tam zmusił ją do prostytucji.

~ AUTOBIOGRAFIA ~

Sophie miała 24 lata, kiedy pojechała do Włoch odwiedzić chłopaka - swojego dobrego przyjaciela. Spędzili razem romantyczny weekend i Sophie uwierzyła, że to miłość jej życia. 
Ale kiedy powiedziała, że musi wracać do Anglii, wszystko się zmieniło. Uroczy i troskliwy Kas pokazał swoją prawdziwą twarz: brutalną i cyniczną. I poinformował ją, że będzie dla niego pracowała.
Na ulicy…"Właśnie po to tu jesteś. Żeby pomóc mi spłacić ten dług. Chyba każdy chętnie by się tak poświęcił dla kogoś, kogo kocha."

Pierwszej nocy miała dziesięciu klientów. Potem „pracowała” bez przerwy, siedem dni w tygodniu, po trzydzieści razy dziennie. Jeśli nie dość zarobiła, była okrutnie karana. Nie mogła uciec - Kas zapowiedział, że jeśli to zrobi, zabije jej młodszych braci. Wiedziała, że nie żartuje...

"Dziwką jest kobieta, która nie szanuje swojego faceta, zdradza go z innymi. To właśnie prawdziwa dziwka! (...) Ale kobieta, która sprzedaje się za pieniądze, jest po prostu mądra."

Wykorzystywana, gwałcona, bita i poniżana Sophie spędziła sześć miesięcy w piekle.

*  *  *  *

"Sprzedana" to moja pierwsza - i zarazem długo wyczekiwana - autobiografia, którą miałam okazję przeczytać. Wstrząsająca, dramatyczna, ukazująca słabość ludzkiej psychiki oraz wpływ zdarzeń z przeszłości na naszą wewnętrzną siłę i asertywność. Pokazuje jak łatwo ludzie chciwi, egoistyczni, nieludzcy potrafią wykorzystywać innych. 

To jedna z niewielu historii dotyczących handlu ludźmi, opowiedzianych przez same ofiary. Przez wzgląd na to czyta się je inaczej niż 'normalne' książki. Realizm sytuacji jest niemal namacalny. Chwilami nie mogłam uwierzyć, że można traktować drugiego człowieka jak śmiecia. Nie raz słyszymy o nieludzkim traktowaniu. Jednakże w tym przypadku dużą rolę odegrał nie tylko terror fizyczny ale i psychiczny, który pozostawił na zawsze ślady w psychice, a urazy cielesne odbiły się na zdrowotności Sophie.

Historia opowiedziana jest prostym językiem. Wplecione zostały także słowa pochodzące z języka włoskiego. Zachowana została ciągłość akcji, brak tutaj niepotrzebnych przerywników. Całość opowiedziana jest w taki sposób, że trudno jest się oderwać. Dialogi wprowadzają w osłupienie, w szczególności wypowiedzi Kasa. Sama jego sylwetka jest intrygująca. Niestety w ten negatywny sposób. Nie sposób zrozumieć motywów oprawcy, poza egoizmem. Można mieć tylko nadzieję, że wyrządzone przez niego zło w końcu do niego wróci. 

Jako, że jest to autobiografia, nie będę jej oceniać w kryteriach, które zazwyczaj stosuję. To tak jakby ktoś poprosił mnie o wyrażenie opinii na temat czyjegoś życia. Z czystym sercem mogę jednak powiedzieć, że mimo wszystko dziewczyna posiada wielką odwagę. Opowiedziała swoją historię, obnażyła przed światem duszę. Nie poddała się. 

Na pewno każdy zastanawia się, dlaczego Sophie nie uciekła od swojego oprawcy? Dlaczego zgodziła się na taki los? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w lekturze. Ze swojej strony polecam i zachęcam Was do zapoznania się z problemem handlu ludźmi. To temat ukryty pod powłokami naszych społeczności. Mitem jest to, że  dotyczy on tylko ludzi biednych, pochodzących z ubogich wiosek. 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję:

POLECAMY

METRYCZKA:
Autor: Sophie Hayes
Tytuł oryginału: Trafficked
Data wydania: 2012
Liczba stron: 312
Wydawnictwo: Amber


8 komentarzy:

 1. Czytałam inną autobiografię z tej serii, ale nie do końca mi się spodobała. Właśnie dlatego nie byłam przekonana czy sięgać po kolejne. Z Twojej recenzji wnioskuję, że jednak warto się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Sprzedaną" już jakiś czas temu i, co stwierdzam z przykrością, nie zrobiła na mnie powalającego wrażenia. Tematyka jest mocna, nawet pociągająca, ale samo wykonanie do mnie nie trafiło. Nie wiem, czy spodziewałam się większej szczegółowości, czy może po prostu książka do mnie nie trafiła - bywa i tak, czasem. Na pewno na wielki plus zasługuje ogromna odwaga autorki - dobrze, że o tym napisała.

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany! Trudny temat - wykorzystywanie kobiet.. Nigdy nie czytałam autobiografii, ale po tę pozycję bardzo chętnie sięgnę. Gratuluję genialnej recenzji! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To faktycznie bardzo trudny temat i do końca nie wiem, czy ta autobiografia jest dla mnie. Nie wątpię jednak, że sięgnę po nią w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 5. „Sprzedanej” nie czytałam, ale miałam okazję sięgnąć po kilka innych z tej serii. Te książki są tak przepełnione bólem, że to aż ciężko sobie wyobrazić. Nie jest to książka dla każdego, bo dosyć ciężko przebrnąć przez niektóre momenty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wstrząsający temat, nie mam pojęcia, czy dałabym radę przeczytać książkę, tym bardziej, że jest napisana w oparciu o autentyczne wydarzenia. Jestem dziewczyną o słabych nerwach. Ta jak Ty jednak podziwiam autorkę, że wyznała coś takiego światu.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Straszne... przypomniał mi się polski film, który kiedyś oglądałam, historia jest bardzo podobna ,,Masz na imię Justine". Podoba mi się Twoje podejście nieoceniania książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wrażenie trochę, że tego typu książki należy traktować jak lit. faktu niżeli powieść sensacyjna czy romans. Trudno ocenić czyjeś życie i postępowanie. Należy zwrócić uwagę na treść i przekaż, a nie na styl pisarski czy rozmaitość akcji. Fajnie się czyta dobrze napisane książki oparte na faktach, ale wstrząsająca historia robi wszystko.
  www.kate-with-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger