×

Sztuka Brytyjska na wielkim ekranie!

news-SztukaBrytyjska

Rok 2015 to kontynuacja strategicznej współpracy British Council i Multikino w ramach projektu Sztuka brytyjska na wielkim ekranie Dzięki tej inicjatywie publiczność może regularnie oglądać najciekawsze pozycje repertuarowe słynnych scen brytyjskich, takich jak National Theatre. W drugim półroczu zobaczymy także dwa przedstawienia z legendarnego londyńskiego The Globe – repliki teatru, w którym tworzył najwybitniejszy dramatopisarz wszechczasów, William Szekspir.

Wyświetlanie Sztuka brytyjska na wielkim ekranie w Multikinie - harmonogram wydarzeń na drugie półrocze_Plakat.jpg

Cykl spektakli teatralnych z Wielkiej Brytanii na stałe zagościł w kalendarzu imprez sieci Multikino. Przedstawienia zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Pokazy realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Dla polskiego widza udział w pokazach jest niepowtarzalną okazją, by stać się częścią publiczności londyńskiego teatru oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. Dotychczas w przedstawieniach zarejestrowanych w National Theatre wystąpiły takie gwiazdy jak Helen Mirren (w roli Królowej Elżbiety II), Benedict Cumberbatch (w roli Frankensteina) czy Tom Hiddleston (w roli Koriolana). W programie wydarzeń znalazła się także multimedialna wystawa z Muzeum Brytyjskiego – „Wikingowie: życie i legenda”. W 2015 roku widzowie w Polsce po raz pierwszy zobaczyli spektakle z legendarnego The Globe. Shakespeare’s Globe on Screen to inscenizacje dzieł Williama Szekspira, zarejestrowane w zrekonstruowanym teatrze The Globe (ang. „kula Ziemska”). Zespół grający w tym budynku – gdzie, zgodnie z tradycją, nie ma dachu, więc przedstawienia odbywają się pod gołym niebem, a znakomita część widzów może zająć tylko miejsca stojące – stara się w swoich spektaklach oddać atmosferę londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII wieku. Aktorzy występują w kostiumach z epoki, dekoracje są dostosowane do architektury budynku, jedynym zaś odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie mężczyźni.
                                                                                             
Przedstawiamy harmonogram wydarzeń zarejestrowanych przez National Theatre Live oraz Shakspeare’s Globe On Screen na drugie półrocze 2015 roku:
                 

National Theatre: Każdy (Everyman) z Chiwetelem Ejioforem - 15.09.2015, 19:00


Każdy (w tej roli Chiwetel Ejiofor, laureat nagrody BAFTA za główną rolę w filmie „Zniewolony”/ „12 Years a Slave”) cieszy się życiowym powodzeniem, jest człowiekiem sukcesu, ale i po niego  przychodzi Śmierć. Musi wówczas porzucić życie, które sobie stworzył, by udać się na gorączkowe poszukiwania przyjaciela, kogoś, kto mógłby się za nim wstawić. Ale Śmierć jest już blisko, czas ucieka.
„Każdy” („Everyman”) – wspaniały, pierwotny mit, mierzący się z tym, co duchowe – stawia pytanie o to, czy możemy w pełni zrozumieć nasze życie jedynie w obliczu śmierci. XV-wieczny moralitet, który stanowi fundament angielskiej dramaturgii, teraz wybrzmiewa w zdumiewającej inscenizacji: nową adaptację tekstu przygotowała Carol Ann Duffy (od 2009  sprawująca honorową funkcję Poet Laureate of the United Kingdom), a za ruch sceniczny odpowiada słynny choreograf Javier De Frutos.
The Globe On Screen: Komedia omyłek – 20.10.2015, 19:00


Cykl „Globe On Screen” to niepowtarzalna okazja by przenieść się w przeszłość, w czasy teatru elżbietańskiego, kiedy powstawały nieśmiertelne dramaty Williama Szekspira (1564–1616). Londyński teatr The Globe był artystycznym domem tego wybitnego dramaturga i to tam ukształtował się styl teatru elżbietańskiego. Dziś możemy przenieść się w czasie dzięki retransmisjom spektakli ze zrekonstruowanego The Globe do Londynu przełomu XVI i XVII wieku.
Komedia omyłek - Jedna z najbardziej żywiołowych i zabawnych sztuk wielkiego Anglika – dramatopisarza wszech czasów. Konstruując fabułę „Komedii omyłek”, Szekspir czerpał głównie ze sztuki Plauta „Menaechmi” („Bliźniacy”). Akcję oparł na popularnym motywie pomylonych tożsamości, powszechnie wykorzystywanym właśnie w starożytnych łacińskich komediach, ale także w późniejszej commedia dell’arte, czego przykładem jest choćby „Sługa dwóch panów” Carla Goldoniego.

National Theatre: Strategia gołych kawalerów (The Beaux’ Stratagem) – 27.10.2015, 19:00

Simon Godwin (reżyser „Człowieka i nadczłowieka”) odświeża kostiumową farsę George’a Farquhara „The Beaux’ Stratagem”. Dwaj czarujący kawalerowie, Pan Aimwell i Pan Archer, przehulali swoje fortuny w Londynie. Ośmieszeni i poważnie zadłużeni uciekają do prowincjonalnego Lichfield. Oto ich strategia: zamierząją ożenić się dla pieniędzy Ta „dzika komedia o miłości i pieniądzach”, wystawiona po raz pierwszy w 1707 roku, skrzy się humorem dzięki dowcipowi sytuacyjnemu, przebierankom i nieprawdopodobnym zwrotom akcji.


National Theatre: Audiencja (The Audience) z Helen Mirren – 5.11.2015, 19:00


Spektakl według scenariusza Petera Morgana („Królowa”, „Ostatni Król Szkocji”, „Frost/Nixon”, „Kochanice Króla”) wyreżyserował Stephen Daldry (Billy Elliot, Godziny), a nagranie zostało zrealizowane w czerwcu 2013 roku w Gielgud Theatre w Londynie. W roli głównej zobaczymy nagrodzoną Oskarem Helen Mirren, którą ostatnio fani mogli oglądać w filmie Złota Dama. Przez 60 lat Elżbieta II spotykała się z każdym z dwunastu urzędujących w tym czasie premierów – od Churchila do Camerona – podczas prywatnych audiencji w Buckingham Palace. Niepisaną regułą audiencji (do której stosowali się niezawodnie wszyscy uczestnicy) było nieujawnianie ich treści. Przedstawienie jest fikcyjną wizja przebiegu kilku kluczowych spotkań pomiędzy rezydentami Downing Street i ich królową.  

National Theatre: Koriolan (Coriolanus) z Tomem Hiddlestonem - 17.11.2015, 19:00

Szekspirowska tragedia zemsty i politycznej manipulacji. Kiedy odwieczny wróg zagraża Rzymowi, miasto raz jeszcze wzywa na pomoc swojego bohatera i obrońcę –Koriolana. Kiedy jednak zwycięski wódz powraca z pola bitwy, okazuje się, że nieprzyjaciele czyhają na niego także w domu. Miastu stoi w obliczu klęski głodu, która wzmaga w obywatelach apetyt na zmiany. Koriolan musi zmierzyć się z rzymską real politik i usłyszeć głos wściekłego ludu.   (Spektakl wyreżyserowała w londyńskim teatrze Donmar jego dyrektor artystyczna – Josie Rourke. W roli rzymskiego wodza zobaczymy Toma Hiddlestona (pamiętanego z ról w filmach "Thor", "Avengers", "Czas wojny", "O północy w Paryżu", "Tylko kochankowie przeżyją"). W spektaklu występuje także Mark Gatiss, doskonale znany polskim widzom z roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock”.

National Theatre: Hamlet z Benedictem Cumberbatchem – 24.11.2015, 19:00


Kiedy kraj szykuje się do wojny, rozpada się rodzina. Hamlet zostaje zmuszony do pomszczenia śmierci ojca, ale myśl o tym zadaniu całkowicie go paraliżuje. Młody książę szaleńczo buntuje się przeciwko sytuacji, z której nie ma wyjścia. Jego obłęd nie ma jednak wyłącznie wymiaru prywatnego – staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W roli Hamleta zobaczymy nominowanego do Oscara Benedicta Cumberbatcha („Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein”). Spektakl reżyseruje Lyndsey Turner . Spektakl będzie transmitowany 15 października w ramach cyklu NT Live. W Multikinie pokażemy retransmisję z polskimi napisami dwukrotnie – 24.11.2015 oraz 17.12.2015.

The Globe On Screen: Juliusz Cezar – 3.12.2015, 19:00


Cykl „Globe On Screen” to niepowtarzalna okazja by przenieść się w przeszłość, w czasy teatru elżbietańskiego, kiedy powstawały nieśmiertelne dramaty Williama Szekspira (1564–1616). Londyński teatr The Globe był artystycznym domem tego wybitnego dramaturga i to tam ukształtował się styl teatru elżbietańskiego. Dziś możemy przenieść się w czasie dzięki retransmisjom spektakli ze zrekonstruowanego The Globe do Londynu przełomu XVI i XVII wieku.
Gdy Juliusz Cezar, faktyczny władca Rzymu, powraca z kolejnej wojny, Brutus i jego republikańscy przyjaciele postanawiają, że ambicje dyktatora trzeba bezwzględnie ograniczyć, co oznacza tylko jedno: wielki wojownik powinien zostać zgładzony. Lecz gdy to się stanie, pełni szczytnych idei spiskowcy będą się musieli liczyć z zapędami Marka Antoniusza i Oktawiana, siostrzeńca Cezara – ci bowiem zechcą przejąć schedę po Juliuszu.

National Theatre: Hamlet z Benedictem Cumberbatchem - 17.12.2015, 19:00


Kiedy kraj szykuje się do wojny, rozpada się rodzina. Hamlet zostaje zmuszony do pomszczenia śmierci ojca, ale myśl o tym zadaniu całkowicie go paraliżuje. Młody książę szaleńczo buntuje się przeciwko sytuacji, z której nie ma wyjścia. Jego obłęd nie ma jednak wyłącznie wymiaru prywatnego – staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W roli Hamleta zobaczymy nominowanego do Oscara Benedicta Cumberbatcha („Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein”) Spektakl reżyseruje Lyndsey Turner . Spektakl będzie transmitowany 15 października w ramach cyklu NT Live. W Multikinie pokażemy retransmisję z polskimi napisami dwukrotnie – 24.11.2015 oraz 17.12.2015.

Wybierzecie się w tym roku, na którąś sztukę? My nadal czekamy na listopad i na Hamleta! :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger