×

"PRZYGODY NIEZWYKŁYCH BOHATERÓW" - Paweł Maj


 
- BAJKI TERAPEUTYCZNE DLA DZIECI - 

"Przygody niezwykłych bohaterów" to zbiór 10 bajek, które poruszają m.in. takie tematy jak: adopcja, miłość do rodziców, strach przed nieznanym, nocne lęki, wizyta u doktora, czy przeprowadzka. Autor skupia się także na zachowaniu dziecka, które najczęściej płaczem i krzykiem wymusza na rodzicach wiele rzeczy i pokazuje jaką postawę powinniśmy przybrać. A to wszystko pod przykrywką bajek, które są bliskie każdemu z nas. 
Poważne, życiowe tematy zostały oplecione światem bajkowych bohaterów i ich przygód.

Jest to także doskonałe wprowadzenie dziecka w czekające go sytuacje. Gdy nasza pociecha zapozna się z historią Zimowej Owieczki, łatwiej będzie jej zrozumieć czas, w którym będzie musiała iść do przedszkola i część dnia spędzać bez rodziców. Przytaczając jej właśnie tą bajkę, na przykładzie ulubionych bohaterów, zobaczy, że strach ma tylko wielkie oczy, a przedszkole może być fajną zabawą.


Książeczka jest solidnie wykonana, w grubej oprawie. Barwne, nieprzesadnie wyidealizowane rysunki, którymi pokryte są (również) grubsze kartki, swoją 'prostotą' ujmują zarówno dorosłych jak i dzieci. Całości dopełnia prosty język, który na pewno nie przysporzy problemów maluchom, w zrozumieniu tekstu.

Dodatkowym ułatwieniem dla rodziców, jest spis treści, w którym pod tytułami bajek znajduje się krótka notka odnośnie poruszanego problemu.


Paweł Maj stworzył niezwykłą książeczkę (zadedykowaną córce), która pod przykrywką opowieści dla najmłodszych, kryje miniprzewodnik wprowadzający dzieci w zbliżające się, niełatwe dla nich sytuacje, którym będą musiały stawić czoła. 

Pozycja ta jest warta uwagi, w szczególności w obecnych czasach modnego, bezstresowego wychowania, które 'tworzy' dzieci nieszanujące mienia innych, rodziców i rówieśników. Nie wspominając także o niektórych bajkach, które obejrzeć można w telewizji. Brakuje w nich morału, ale takiego prawdziwego i wartościowego. Zamiast niego dzieciom do głów wkłada się takie oto wartości: jak ubrać się na randkę, jak poderwać chłopaka.. Gdy zobaczyłam, że moja młodsza kuzynka z niecierpliwością czeka na jedną z takich bajek, dosłownie opadły mi ręce. 

Rodzicom brakuje czasu, mniej uwagi poświęcają dzieciom, co działa niezwykle destrukcyjnie na ich rozwój. Nie mówię tutaj o wszystkich, nie mam także zamiaru wytykać rodzicom błędów w ogólnym trudzie wychowania dzieci. Jednak chcę zwrócić uwagę i nakłonić was do zastanowienia się nad tym. Czy 30 minut dziennie poświęcone dziecku na przeczytanie książki to aż tak wiele? Czytanie dzieciom przed snem, tak popularne w amerykańskich filmach, będzie kształcące, a poza tym dzieciaki będą miały dodatkowe miłe wspomnienia z dzieciństwa. A do tego rozwijamy wyobraźnię i kształtujemy kreatywność naszych pociech.

Polecam serdecznie! :)

Moja ocena:
9/10

METRYCZKA:  
Autor: Paweł Maj
Tytuł oryginału: Przygody niezwykłych bohaterów  
Data wydania: 2015  
Liczba stron: 84
Wydawnictwo: Novae Res
Cena: 27 zł

1 komentarz:

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger