×

"Gregor i niedokończona przepowiednia" - Suzanne Collins


"Gregor i niedokończona przepowiednia" jako odpowiednik męskiej "Alicji w krainie czarów"...


Kratka wentylacyjna zamiast króliczej nory...

Ogromne, obrzydliwe szczury, pająki, nietoperze i inne stworzenia...

Ludzie niemal przezroczyści, których żyły można dostrzec gołym okiem... i krew, która dzielnie przez nie przepływa... 

I w końcu ON - wojownik z przepowiedni...

Jakie tajemniceskrywają dla Gregora podziemia?


 *  *  *


Opowieść o zwykłym nastolatku, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie i odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca w ukrytym świecie pod Nowym Jorkiem.

Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony. Gregor nie chce brać udziału w podziemnym konflikcie. Chce tylko wrócić do domu. Gdy jednak się dowiaduje, że ma szansę odszukać zaginionego ojca, a dziwaczna przepowiednia wyznacza mu kluczową rolę w niepewnej przyszłości Podziemia, zdaje sobie sprawę, że to może być jedyny sposób rozwiązania największej tajemnicy w jego życiu. Nie wie jeszcze, że ta wyprawa na zawsze odmieni i jego, i Podziemie.


*  *  *

Czuł wielki strach, ale rodziło się też w nim nowe uczucie, które dodawało mu sił i energii do postawienia kolejnego kroku: nadzieja. Była coraz silniejsza, coraz mocniej zachęcała go do złamania zasady. Tata jest w pobliżu. Gregor zaraz go zobaczy. Jeśli uda im się przejść niezauważenie, zobaczy tatę już niedługo. 


Suzanne Collins znana jest głównie z Igrzysk Śmierci, które utrzymywały się wiele razy na liście bestsellerów. Zarówno książki jak i ekranizacje pokochały miliony czytelników na całym świecie. Od dziś powinna być wam również kojarzona z Kronik Podziemia. Choć ”Gregor i niedokończona przepowiednia” kierowane są głównie dla osób młodszych, powinny znaleźć uznanie także wśród starszych czytelników z kilku względów.

”Gregor i niedokończona przepowiednia” przyciąga i urzeka swoją szatą graficzną, która wykonana jest naprawdę na bardzo dobrym poziomie. Uwypuklone litery tytułowe, ilustracja idealnie odzwierciedlająca powieść, solidnie wykonana szata graficzna, przykuwa uwagę czytelnika niemal od razu. Zaś przejrzysta i duża czcionka gwarantuje stu procentowy komfort czytania… no, jedyne o co musicie zadbać to wygodne miejsce i w zależności od smakoszy: kawa lub herbata…. ;)


I tom Kronik Podziemia cechuje wartka akcja, obfita w różne, oryginalne i zaskakujące wydarzenia. Nie mamy prawa się nudzić, gdyż ciekawość bierze górę. Styl pisania autorki jako, że to były jej początki w pisarstwie a także lektura kierowana jest dla młodszego pokolenia, trochę odbiega od pióra w "Igrzyskach śmierci". Jednak wciąż czujemy, że to charakter Suzanne Collins.  Tym bardziej, że nie zawsze będzie tu "czysto", trochę krwawych zdarzeń ma tutaj swój bieg.

Bohaterowie, których wykreowała autorka to młodzi ludzie, nastolatkowie, w których każdy znajdzie swojego faworyta. Gregor to chłopiec odważny ale nieco zamknięty w sobie, lecz jego siostra to zupełne przeciwieństwo. W każdym kogo spotka dostrzega przyjaciela. W końcu czyż nie takie są dwulatki? Polubiłam Gregora i jego młodszą siostrę - Botkę, która była naprawdę uroczą istotką w porównaniu do olbrzymich stworzeń, których nie mogło tutaj zabraknąć. Niestety, nie znoszę widoku czarnych i nie tylko - robactw a czytanie w niektórych momentach wywoływało u mnie niechęć. Nie sposób wspomnieć jeszcze o Luksie... z pięknymi oczami o barwie fioletowej.

Na końcu książki możemy cieszyć się dodatkiem dla naziemnych, w którym znajdziemy ciekawy wywiad z autorką Suzanne Collins ale także wiele ciekawostek i zadań... np. odnośnie wstrętnych robactw! 


- Pytałeś, daczego szczury tak bardzo nienawidzą Naziemnych. Bo wiedzą, że jeden z nich będzie wojownikiem z przepowiedni - oznajmił Vikus.

- Aha. A kiedy się tu zjawi? - zapytał Gregor.

Vikus wbił w niego wzrok.

- Sądzę, że już tutaj jest.


Każda powieść ma swój odrębny, indywidualny zamek do którego trzeba odnaleźć odpowiedni kluczyk aby poznać całość historii ale także ujrzeć część cudownych, ukrytych w słowach sens przesłania zawartego w książce. Tutaj, wiele zagadek, mrocznych przepowiedni nie zostało jeszcze rozwianych, więc jesteśmy trzymani w niepewności, co jest naprawdę przyjemnym uczuciem. Lecz śmiało możemy dostrzec, że "Gregor i niedokończona przepowiednia" to opowieść o tym, co powinniśmy w obliczu zła chronić ponad wszystko, o co powinniśmy dbać jak o własny skarb. W końcu poniekąd on nim jest, czyli o rodzinę, bo to ona jest najważniejsza ale także o przyjaźń, która dodaje nam skrzydeł i miłość, która w każdym z nas płonie.

Suzanne Collins udowodniła nam po raz kolejny, że nawet jak na debiut, to"Greogor i niedokończona przepowiednia"  jest bardzo dobrą powieścią. Jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy tytułowego bohatera, dlatego czekam na kolejny tom Kronik Podziemia. Polecam w szczególności młodym czytelnikom, dla których ta seria z pewnością stanie się ulubieńcem, a także starszym, którzy lubią pióro Suzanne Collins. Warto spędzić ciepły, letni wieczór i choć trochę się zrelaksować.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu IUVI!

MOJA OCENA:
+7 / 10

METRYCZKA:
Tytuł: ”Gregor i niedkończona przepowiednia”
Autor: Suzanne Collins
Seria: Kroniki Podziemia I
Ilość stron: 368
Cena: 34,90zł
Wydawnictwo: IUVI

4 komentarze:

 1. Mam ją w planach,zwłaszcza,że autorkę bardzo lubię (za "Igrzyska śmierci",oczywiście) :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba przyznać że Suzanne Collins świetnie sobie poradziła - każdy kto przykleił jej etykietkę po Igrzyskach śmierci że będzie tylko tego typu książki pisać bardzo się zdziwi.
  Polecam również recenzję: http://moznaprzeczytac.pl/gregor-i-niedokonczona-przepowiednia-suzanne-collins/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Suzanne Collins umie nas zaskoczyć pod każdym względem i co najważniejsze... zawsze pozytywnie! Z przyjemnością przeczytam Twoją opinię.
   Pozdrawiam! :)

   Usuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger