×

"Rysunek - odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu" - Betty Edwards

The New Drawing On the Right Side of the Brain


Rewelacyjny kurs dla amatorów oraz nowe ujęcie procesu rysowania dla profesjonalistów.

Nauka rysowania paradoksalnie przestaje być „nauką rysowania”. Staje się nauką docierania do systemu pracy mózgu, stosownego dla rysunku. Dotarcie do tego wizualnego trybu pracy powoduje, że widzisz szczegóły i proporcje w sposób charakterystyczny dla artystów.


Książka pani Betty Edwards, nareszcie pojawiająca się na polskim rynku, jest niezwykła przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, w nadzwyczajny, a zarazem prosty sposób pokazuje i uczy, jak w krótkim czasie wprawić się w sztuce rysowania, jak się nią zachwycić i dalej doskonalić umiejętności. Po wtóre, udowadnia, że rysować potrafi każdy, a sprawdziłem to sam, po lekturze tej książki sprzedając własnoręcznie sporządzone portrety. I wreszcie, jest to książka optymistyczna, budząca wiarę w nasze możliwości, zwłaszcza w te, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy… A więc czytaj i rysuj. I rośnij. Z tym talentem przyszedłeś na świat.


*    *    *    *

Rysowanie, gra na fortepianie, śpiew… Talenty, które niektórzy z nas posiadają już w chwili urodzenia – umiejętności wrodzone. Jak to w życiu bywa natura nie obdarza nas po równo, ale czy to powstrzymuje nas przed nauką tych rzemiosł? Oczywiście, że nie. Każdy z nas może próbować swoich możliwości w każdej dziedzinie. Wszystkiego można się nauczyć, zatem zamiast użalać się nad tym, jak to my się nie nadajemy do takich rzeczy, bierzmy do ręki poradnik Betty Edwards i zaczynajmy od rysunku… 

Bo każdy, kto umie pisać ołówkiem, jest w stanie realistycznie rysować.

Sięgając po poradnik myślałam, że znajdę tam rady dotyczące pierwszych kroków, czyli sposobów trzymania ołówka, cieniowania itd. Tymczasem muszę stwierdzić, że to inna książka do nauki rysowania.. Mianowicie autorka początkowo skupia się na półkulach mózgu, anatomiczno-fizjologicznym podejściu, uwarunkowaniami niezależnymi od nas, bo nie mamy wpływu na to jakie posiadamy struktury anatomiczne.

To czego możemy nauczyć się z tej książki to  m.in. odzwierciedlanie tego co widzimy. Jak dla mnie super sprawa, bo największą trudność osobiście sprawia mi odwzorowanie rzeczywistości, w szczególności jeśli chodzi o portrety lub ogólnie postacie. Do tego w książce zamieszczono ciekawe rady/instrukcje, w jakim miejscu powinno się narysować nos, uszy, brwi, jak namalować rzęsy, w którą stronę etc. Do tego możemy obejrzeć prace osób przed i po tym kursie, jak zmieniła się ich perspektywa.

Dodatkowo na marginesach znajdują się ciekawe cytaty i ważne informacje.
Poradnik zakończony jest ciekawym dodatkiem, którym jest kaligrafia. Jako, że zwracam uwagę na estetykę tego co robimy/rysujemy/piszemy, ta część przypadła mi do gustu.

Podsumowując, poradnik ma szeroki zakres odbioru. Począwszy od początkujących, amatorów, osób zajmujących się rysunkiem, aż po nauczycieli plastyki. Znajdziemy w nim wskazówki przydatne do zaczęcia przygody z rysunkiem. Nauczymy się o kształtach, kontrastach, odpowiednich proporcjach, grach kolorów i cienia, i wielu innych. Przekaz informacji jest jasny, a samo wykonanie książki uważam za udane.

  
Po ten poradnik sięgnę za jakiś czas, gdy zbiorę siły, wenę i cierpliwość do narysowania kolejnego portretu. Na pewno zastosuję wskazówki autorki i mam nadzieję, że podołam zadaniu. J


Czy ktoś z Was próbował już przygody z tym poradnikiem? 
Jakie są Wasze wrażenia?

Moja ocena:
6/10


Za możliwość poszerzenia horyzontów serdecznie dziękuję Wydawnictwu! 


METRYCZKA:
Autor: Betty Edwards
Tytuł oryginału: The New Drawing On the Right Side of the Brain
Przełożył: Dariusz Rossowski
Gatunek: poradnik
Data wydania: 16.04.2015
Wydawnictwo: Aha!
Liczba stron: 280
Cena: 45,00 zł

#Paula


7 komentarzy:

 1. Chyba zaopatrzę się w tą książkę :)
  http://pizama-w-koty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto próbować swoich możliwości ;)

   Usuń
 2. Jeśli nadarzy się okazja to z pewnością się z nim zapoznam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się fajnie i pewnie pomoże ludziom, którzy mają w sobie choć odrobinę talentu ;) Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, można nauczyć się rysunku od podstaw. Ciekawa sprawa, bo jeżeli ktoś nie znał metod wyznaczania odpowiedniego miejsca, w którym narysować nos, uszy etc to teraz ma szansę poznać takiego typu wskazówki ;)

   Usuń
 4. Zawsze chciałam nauczyć się rysować :D Ciekawe czy ta książka pomogłaby dla takiego beztalencia jak ja :D ;)
  Pozdrawiam, Eadlyn Callie z bloga booksureourworld.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger