×

"Śmiertelny sen" - Philip GoodenDZIEŁA GENIALNEGO DRAMATOPISARZA KRYJĄ MROCZNE TAJEMNICE

Anglia za panowania Elżbiety I

XVI-wieczny Londyn tętni życiem, ale w przeludnionym i brudnym mieście śmierć jest tak powszechna, że nie robi na nikim wrażenia. Gdy umiera sir Eliot, tylko jego syn William podejrzewa morderstwo. Nicka Revilla, aktora i miłośnika mrocznych zagadek, zastanawia zbieżność faktów z akcja Hamleta.
Czy dzieło genialnego autora zainspirowało mordercę?
A może Szekspir jedynie opisuje historie, które zdarzyły się naprawdę?
Przecież wszystko rozgrywa się tak, jak w jego dramacie – zbrodnia rodzi zbrodnię…


* * * * 

Powieść Pana Goodena zapowiadała się niesamowicie - okładka perfekcyjna, czuć intrygę i tajemnicę na sam jej widok, opis z okładki tylko podsyca zainteresowanie - nic tylko czytać!
I tak oto wymęczyłam 300 stron jak dla mnie kiepskiej historii. Zapowiadało się – wow, ale niestety cały zapał przepadł po kilkunastu stronach.

Bohater to młody, sprytny i inteligentny początkujący aktor z zamiłowaniem do rozwiązywania zagadek. Połączenie detektywa i artysty? Z początku podeszłam do tego z zaciekawieniem, a nóż, widelec może się to udać, jednak moim zdaniem nie udało się tego autorowi uratować. Może zbyt krytycznie podchodzę do samej powieści, ale jeśli czytając dowiaduję się o przebiegu sztuki Szekspira pomiędzy jednym a drugim okrzykiem zachwytu głównego bohatera, bowiem ten zabawia się z kurtyzaną, wtajemniczając przy tym swą lubą w przebieg tragedii Hamleta.

Sama tajemnica traci na wartości, bo już z góry zakładamy, jak potoczą się losy bohaterów – sam autor sugeruje nam, że to po prostu zbrodnia wzorowana na tej z Elsynoru. Zwrotów akcji jest niewiele, a sam punkt kulminacyjny dość nierealny. Powieść pisana jest w taki sposób, że mamy wrażenie, że bohater opowiada nam ją dodając swój komentarz, więc nie musimy się zbytnio silić na samodzielne rozwiązywanie zagadki morderstwa.

Emocje, które zapowiadają się na samym wstępie szybko ulatują, wprost proporcjonalnie do ilości stron, które przed nami, co jest niestety największym minusem Śmiertelnego snu.

Książka osobiście mnie nie zachwyciła, ale z pewnością znajdą się Ci, którym przypadnie ona do gustu. Może już ktoś z Was zapoznał się z tą historią, jeśli tak, jakie są Wasze wrażenia? :)

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu MIRA.

Moja ocena: 
4,5/10


METRYCZKA:
Autor: Philip Gooden
Tytuł: Śmiertelny sen
Ilość stron: 303
Cena: 36,99 zł
Wydawnicto: MIRA
harlequin.pl

#Madzia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger