×

"PĘTLA" - Faye Kellerman

Nawet najinteligentniejsze osoby zdolne są do popełniania niewyobrażalnych głupstw.

Plac budowy. Z krokwi zwisa nagie ciało młodej kobiety. Opuchnięta twarz, kabel mocno owinięty wokół szyi.

Tak zaczyna się kolejna sprawa detektywa Petera Deckera. Zamordowana kobieta była cenioną pielęgniarką, nigdy nie złamała prawa. A jednak ktoś uznał, że nie powinna dłużej żyć. Śledztwo idzie jak po grudzie, policja bezskutecznie szuka świadków i motywu zbrodni.

To nie jedyny problem detektywa. Za zaginioną uważa się także kobietę, którą Decker znał w młodości. Na dodatek jest ona żoną płatnego zabójcy i ma syna, którego pod swój dach przygarnął detektyw.*  *  *  *

Pętla okazała się być przyjemną lekturą. Fabuła została dobrze przemyślana. Towarzyszymy bohaterom w ich zmaganiach, razem staramy się rozwikłać zagadkę. Począwszy od pierwszego morderstwa, a kończąc na.. no właśnie, tego wam nie zdradzę.

Akcja nie mknie w zawrotnym tempie, co jest małym minusem w powieści. Śledztwo sukcesywnie posuwa się na przód, autor stara się zainteresować i zaciekawić czytelnika podsuwając kolejne tropy. I udaje mu się to po kilkudziesięciu stronach. Wzbudza ciekawość, dlatego czytamy dalej. Jednakże akcja w moim odczuciu była za spokojna. Historia potrafi zaintrygować, ale nie trzyma czytelnika w większym napięciu. Dlatego też uważam, że pozycja ta jest idealna dla osób, które lubują się w nieco lżejszych, aczkolwiek interesujących kryminałach.

Wątek płatnego zabójcy, jego żony i syna bardzo mi się spodobał. Zastanawiałam się kto tak naprawdę jest tym złym. Często dialogi, czy opisy sytuacji dawały sprzeczne sygnały. Kreacja Chrisa (płatnego zabójcy) jest jedną z najciekawszych zaraz obok mądrego detektywa, który nie jedno w życiu widział.

Co ciekawsze w książce natknęłam się na około 3 wzmianki o Polsce m.in. na temat getta żydowskiego i holocaustu, a także odnośnie konkursu Chopinowskiego organizowanego w Warszawie. W powieści występuje rodzina żydowska, dzięki czemu możemy zapoznać się z wybranymi świętami obchodzonymi przez Żydów, a także dowiedzieć się na jakie szkolne lekcje uczęszcza żydowska młodzież.

Ponadto na drugi plan wysuwają się problemy występujące w naszych społecznościach - niestety - nagminnie. Mowa tu o przemocy, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej oraz rodzinnej. W powieści przytoczony został obraz zawarcia związku małżeńskiego w zbyt młodym wieku (przed ukończeniem 18 lat), z powodu tzw. wpadki oraz konsekwencje rozpadu rodziny. Przykre jest to, że społeczeństwo zaczyna uodparniać się na takie problemy, nie wzbudza to już tak wielkiego poruszenia ze względu na częstość występowania. 

Zakończenie i rozwiązanie całej historii było dość ciekawe. Nie spodziewałam się kilku rzeczy odkrytych podczas śledztwa. Zdziwiła mnie lekko informacja na temat odbycia kary przez mordercę (nie chcę zdradzać zakończenia ani spoilerować, Ci co czytali będą wiedzieli co mam na myśli).

Czytaliście, jakie są Wasze wrażenia?

Moja ocena:
7/10

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Harper Collins.METRYCZKA:
Autor: F. Kellerman 
Tytuł oryginału: Hangman 
Data wydania: 2016
Liczba stron: 496
Wydawnictwo: Harper Collins

2 komentarze:

  1. A to ciekawe, że książka zawierała wzmianki o Polsce. Miałam okazję zamówić "Pętlę" do recenzji, ale ostatecznie wybrałam "Cukiernię w ogrodzie". Wierzę, że jest to dobra i wciągająca lektura, ale chyba nie do końca w "moim" gatunku. Pozdrawiam cieplutko. :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałabym ze względu na te wzmianki o Polsce :) bo aż mnie ciekawi co tam o nas napisali :)

    OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger