×

"EWANGELIA WEDŁUG LOKIEGO" - Joanne Harris

Przyjaźń jest przereklamowana. Lepsza jest pewność wrogości. Z wrogiem wiadomo, na czym stoisz. Wiesz, że cię nie zdradzi. Za to wobec przyjaciół musisz się mieć na baczności.

Podstępny i złośliwy Loki jest szczerze znienawidzony przez innych bogów. Postanawia doprowadzić do upadku krainy Asgard i do upokorzenia swoich prześladowców. Kierowany chęcią zemsty za prawdziwe i urojone upokorzenia, cierpliwie knuje spisek aż do czasu, kiedy okazuje się, że znacznie potężniejsi wrogowie połączyli siły, by zniszczyć nordyckich bogów. 

Jakkolwiek by było, gdy wszystko przemija, zostają właśnie słowa. Słowa są w stanie zniszczyć wiarę, wywołać wojnę, zmienić bieg historii. Opowieść sprawia, że serce bije szybciej, opowieść obala mury i pokonuje górskie szczyty - tak naprawdę opowieść ożywia nawet zmarłych.

Zbliża się Ragnarok – wielka bitwa, która zdecyduje o losach świata, a nawet o jego istnieniu. Po czyjej stronie ostatecznie opowie się Loki? Kto wyjdzie zwycięsko z tytanicznych zmagań? Czy świat ocaleje, a jeżeli tak, to kto będzie sprawował nad nim władzę?

*  *  *  *

Zapewne każdy z nas spotkał się gdzieś z mitologią nordycką. Czy to na historii, czy może w filmie, widzieliśmy Thora, Lokiego, historię o Asgardzie. Ale ile tak naprawdę wiemy na ten temat?

Ewangelia według Lokiego, czyli historia powstania i upadków nordyckich Bogów widziana oczyma Lokiego - boga kłamstwa, chaosu i oszustwa. Ale czy powinniśmy mu ufać? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.

Nordycka mitologia w przezabawnym wydaniu opowiedziana przez boga oszustów. Przyznam, że na początku książka nie zauroczyła mnie swoim klimatem, ale z każdym rozdziałem robiła się coraz ciekawsza i śmieszniejsza. Występuje w niej mnóstwo postaci, ale dzięki dobrym, krótkim opisom i przypomnieniom ze strony głównego bohatera, łatwo jest ich zapamiętać. 

Jeśli ktoś chce przeczytać jak Thor paradował w kiecce na swoim ślubie z wielkim olbrzymem.. Lub jak Loki sprowadził na Asgard Rangarrok.. To polecam. Książkę szybko się czyta mimo tyłu stron. Podczas czytania uśmiech na twarzy jest gwarantowany. 

Daje 7,5/10. Punkty odejmuję za czasami przynudnawe kwestie i za to, że książka nie ujęła mnie od pierwszych stron. 
Jak najbardziej polecam!


#Karol

METRYCZKA:
Autor: Joanne Harris
Data wydania: 2015
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Akurat

5 komentarzy:

 1. Jakoś ta mitologia do mnie nie przemawia. A kiciuś przesłodki. :)


  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałem ostatnio książkę o Wikingach, więc ta pozycja zdecydowanie mnie zainteresowała! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam juz wiele opinii na temat tej pozycji, wszystkie były podobne do Twojej. Chyba się skuszę na tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mitologia i humor? To coś dla mnie! Gdy widziałam tę książkę gdzieś w internecie, to nie byłam do niej przekkonana, ale Twoja recenzja zmieniła moje zdanie na jej temat :D

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger