×

"UMRZEĆ PO RAZ DRUGI" - T. Gerritsen


~ NAJNOWSZY TOM SERII RIZZOLI&ISLES ~


Jako, że jest to już kolejny tom serii, a nie miałam okazji przedstawić na blogu wcześniejszych części, pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie.

Tess Gerritsen jest niewątpliwie mistrzynią thrillerów medycznych. Swoją serią Rizzoli&Isles podbiła serca milionów fanów na całym świecie, w tym także moje.

Seria opowiada o detektyw Jane Rizzoli i patolog sądowej Maurze Isles. Kobiety spotykają się na ścieżce własnych karier i stają się przyjaciółkami. Każda z nich posiada mroczne wspomnienia, które stopniowo odkrywane są na kartach kolejnych tomów, począwszy od pierwszego, którym jest "Chirurg".

W najnowszej części bohaterki mierzą się z myśliwym polującym na ludzi. Z jego ręki zostaje zamordowany Leon Gott - właściciel, myśliwy i preparator zwierzęcych zwłok. Powieszony za nogi i oprawiony jak zwierzę pozostaje w swoim garażu, do czasu aż jego własne zwierzęta domowe zaczynają się nim karmić, a ludzie zauważają jego zniknięcie..

Jane Rizzoli i Maura Isles przypuszczają, że tak oryginalna zbrodnia będzie odosobnionym przypadkiem. Ale kolejne tropy prowadzą do innych miast w Stanach Zjednoczonych, a także do Afryki, gdzie przed sześcioma laty wymordowano grupę turystów na safari, z której przeżyła tylko jedna osoba, która jest w stanie rozpoznać napastnika...


*  *  *  *

Dlaczego tyle ludzi pokochało tą serię? 
Po pierwsze, Gerritsen tworzy niezwykle zawiłe, wielowątkowe historie, które koniec końców okazują się mieć element wspólny, który jest kluczem do rozwiązania zagadki. Wskazywanie mordercy na początku jest bezcelowe, bo autorka tak wszystko przemyślała, że nie sposób go znaleźć bez innych elementów układanki.

Osobiście bardzo podoba mi się sposób opowiadania historii. Po zapoznaniu się z prologiem, chcemy już tylko przewracać kolejne strony. Między rozdziałami przedstawiającymi teraźniejszość, znajdziemy wplecione retrospekcje, które dodatkowo podsycają historię. Każdy element łamigłówki dostajemy nie za wcześnie i nie za późno. Tak samo jest z zakończeniem, które okazuje się wspaniałą kulminacją , zwieńczeniem powieści.

Kreacja bohaterów nie pozostawia żadnego "ale". Każdy morderca jest inny, w serii spotkamy się z różnymi osobowościami, portretami psychologicznymi, sposobem i motywem działania. Autorka wykazuje się dużą znajomością dziedzin, które aktualnie porusza. Dzięki styczności z medycyną (lekarz internista) jej thrillery nabierają rzeczywistego wymiaru. 

Tess Gerritsen nie jest delikatną osobą jeżeli chodzi o opisy morderstw. Brutalne gwałty, pobicia, tortury, preparowanie zwłok, rozcinanie skóry z precyzją chirurga i inne krwawe sytuacje sprawiają, że książki za każdym razem wstrząsają czytelnikiem. Historie zapisują się w naszej pamięci, nie sposób zapomnieć o tej serii. Mimo iż zapoznałam się z nią kilka lat temu, to do tej pory pamiętam momenty, które wprowadziły mnie w osłupienie, czasem sprawiały, że bałam się zasnąć. 

Zatem dlaczego nie mielibyście zapoznać się z twórczością Gerritsen? Mniej makabryczne są jej pozostałe książki. Jednak jeżeli szukacie mocnych wrażeń to właśnie je znaleźliście. Śmiało sięgajcie po "Chirurga",  a na pewno nie pożałujecie.

Oceniając zaś ten tom, muszę przyznać, że nie był on tak drastyczny. Historia jak zawsze ciekawa, wciągająca i choć początkowo podejrzewany morderca nie pasował mi w całej swej istocie, to okazję do jego poznania miałam oczywiście kilka stron przed końcem książki. 

Na podstawie serii powstał także serial Rizzoli&Isles. Nie oddaje on tego samego klimatu co książka, a i postacie są nieco inne niż te opisane. Mimo wszystko jeżeli chcecie przyjemnie spędzić czas przed TV,  a także w międzyczasie się pośmiać - polecam ;)


Moja ocena:
8/10

Za egzemplarz dziękuję Księgarni Internetowej:


METRYCZKA:
Autor: Tess Gerritsen 
Tytuł oryginału: Die again
Data wydania: 23 września 2015
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Albatros
Cena: 33,00 zł 

2 komentarze:

 1. Jak zaczynałam moją przygodę z książkami to bardzo intensywnie czytałam książki Tess. Jednak od dobrych kilku nie miałam żadnej książki tej autorki w rękach i chyba muszę to zmienić, bo uwielbiałam jej historie oraz bohaterki - Rizzoli i Isles.

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w zasadzie też zaczęłam moją przygodę (poza lekturami) od Tess. To ona rozbudziła we mnie duszę czytelnika.. Wtedy okazało się, że są ciekawe książki, a nie narzucane z góry utwory, nie raz zanudzające mnie na śmierć.. ;)

   Usuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger