×

"LOST AND FOUND. OPOWIADANIA" - Zadie Smith


Fatou, Marta i Hanwell. Pozornie nic ich nie łączy – ani kraj, z którego pochodzą, ani miasto, w którym żyją, ani życie, które ich doświadcza. Mają jednak coś wspólnego – każde z nich poszukuje swojego miejsca. Każde idzie przez świat z tym samym bagażem: tożsamości, miłości, samotności i rodziny. 

"Lost and Found" to wyjątkowe wydanie, które po raz pierwszy ukazuje się w takim kształcie. Trzy mini powieści zebrane w jednej edycji dają elektryzujący efekt.


* * * * 


Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Zadie Smith - brytyjską pisarką, autorką opowiadań i powieści. Chociaż nigdy jej nie spotkałam, ani nie rozmawiałyśmy, to mimo to czuję, że po prostu ją lubię. Zadie jest ciepłą osobą, w swojej twórczości czasem autoironiczna, ale na pewno stawiająca sobie wyzwania, czego dowodem jest ten oto zbiór opowiadań. A co najważniejsze i trzeba to przyznać tej kobiecie... jest świetną obserwatorką, nie tylko życia, ale także ludzi, ich zachowań i sylwetek.

Dzięki temu wszystkiemu, powstały trzy opowiadania zamieszczone w tej książeczce. Co ciekawe pierwotnie zostały one napisane do dwóch (ulubionych) pism autorki - "Granty" i "New Yorkera".

Zatem o czym jest "Lost and found.."? Trzy różne, z pozoru inne historie, mające oczywiście wspólną, łączącą je cechę, którą są podobne przeżycia i na planie głównym - utrata i samotność.

Autorka bardzo dobrze porusza się po gruncie ludzkich emocji, w szczególności trudnego tematu samotności, chęci dzielenia się sobą z innymi, poszukiwaniu szczęścia, lęku przed odtrąceniem. Bohaterzy opowiadający swoje historie są do bólu szczerzy, nie ma tutaj miejsca na fałsz i tak irytujące niekiedy słowa "będzie dobrze". Są emocje... Aż trudno uwierzyć, że w książeczce liczącej 160 stron można umieścić 3 historie i rozwinąć je, upakować tyle ludzkich emocji i przeżyć.. Co niekiedy nie udaje się autorom powieści typowych "cegieł" liczących ponad 500 stron. 

Wiadomo, są to fragmenty z życia każdego bohatera, nie opowieść całego ich życia, jednak mimo to ukłon. ;)

Książka porusza również temat stereotypów i uprzedzeń, których ludzie niestety nigdy się nie wyrzekną. Zawsze będą klasy społeczne, jedni będą czuli się ponad innymi, wieczny egoizm i ocena drugiego człowieka, po części bezpodstawna... Temat jest jak grząski teren, jednak autorka finalnie i tak pozostawia go otwartym. Zostawia także refleksję, co bardzo mi się podobało. 

Przy okazji warto dodać, że nie jest to książka akcji, o zwrotach w biegu wydarzeń, adrenaliny itp.. Jest za to mądrość i spojrzenie na ważne rzeczy w tym naszym ziemskim życiu..Podsumowując.. 
Jeśli lubicie nowe formy, brytyjskie klimaty literatury współczesnej i nie stoicie murem tylko za powieściami - śmiało sięgnijcie po te opowiadania.
 + czyta się na prawdę szybciutko.

Jeżeli jednak nie lubicie refleksji, i zawsze oczekujecie podania jak na tacy zakończenia, bez głębszych przemyśleń... To po prostu sobie podarujcie. :)


 Moja ocena:
7/10


 Recenzja napisana w ramach współpracy portalu Interia360 z 
Wydawnictwem Znak.


METRYCZKA:
Tytuł: „Lost and found. Opowiadania”
Autor: Zadie Smith
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 2 czerwca 2015 
Ilość stron: 160
Gatunek: literatura współczesna

6 komentarzy:

 1. Jak na razie ją sobie odpuszczę, bo w kolejce czeka na mnie tej autorki "Londyn NW", ale będę ją mieć oczywiście na uwadze ;) Myślałam jednak, że ta pozycja jest nieco dłuższa, ale cóż, nie można mieć wszystkiego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, pozycja krótka, a do tego szerokie marginesy zmniejszają ilość tekstu na stronie ;) Jeżeli spodoba Ci się "Londyn NW" to śmiało sięgaj po tą książkę. :)

   Usuń
 2. Przyznam szczerze że pierwszy raz słyszę o tej książce. Niestety nie zainteresowała mnie na tyle, by po nią sięgnąć. Zdecydowanie wolę dłuższe formy ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Cię doskonale, to była moja pierwsza przygoda z tak krótką formą. Zatem życzę owocnego czytania. :)

   Usuń
 3. Czytałam i niestety nie przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie trzeba skupiać się na gatunkach, które powinny w 90% przypaść nam do gustu. :) Niestety próbując czegoś innego podejmujemy ryzyko, że nam się nie spodoba. ;)

   Usuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger