×

"Plan idealny" - Michael Crichton
3 Mężczyzn - 1 zamysł

Hotel na celowniku 

Uwaga: Kobieta ubrana w ogniście czerwone skąpe bikini 

Przewidywane zagrożenie: ?


Trzech mężczyzn zamierza okraść luksusowy hotel Reina, położony na wysepce u wybrzeży Hiszpanii. Posiadają oni swój własny scenariusz każdego ruchu, który w całej grze ma ogromne znaczenie. Ich zadanie wymaga dokładnego planowania, bowiem jeden zły krok i mogą ponieść porażkę. Do okradnięcia hotelu potrzeba mieć wyczucie czasu, niemal co do sekundy, koordynację perfekcyjną i co najważniejsze – odwagę i opanowanie. Bowiem stawka nagrody jest niezmiernie wysoka.


Miguel, Bryan i Jencks -  wspólnie stanowią nieźle dobrany tercet.  Jednak czy to wszystko wystarczy, by osiągnąć swój cel?

” Wszystko wydawało się niemal zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Nie, wszystko to było zbyt piękne, by było prawdziwe. I takie było. ”

Czy ”Plan idealny” rzeczywiście okaże się tak genialny, niemający żadnych komplikacji?

” Pocieszał go fakt, że plan nie był prosty; to nie była łatwa robota, proste rozwiązania bywały niezadawalające albo zwodniczno niebezpieczne.”

”Plan Idealny” to dobrze skonstruowany kryminał, w którym autor zadbał o każdy najdrobniejszy szczegół. Dobrze wykreowani bohaterowie, choć tak podobni to jednak różni. Lecz łączy ich jeden cel – okraść hotel Reina. I to nie taki zwykły hotel, wręcz luksusowy w kształcie litery L, z trzystoma pokojami, kasynem, klubami nocnymi, salonami fryzjerskimi… W międzyczasie udają turystów, zapoznają się z innymi ludźmi mieszkającymi w hotelu, po to by o odpowiedniej porze dobrać się do ich pieniędzy i ich okraść… Jednak to tylko namiastka tego, co zamierzają uczynić.

Wartka akcja, odważny i ryzykowny na dużą skalę plan, to wszystko dzięki dużej pomysłowości autora.  Może chwilami książka sprawiała wrażenia przewidywalnej, to nawet z pozoru prostej historii można zrobić coś ciekawego. Nie zabraknie tutaj też argumentów popierających statystykami, które  odgrywały swoją rolę.

Czytając tą pozycję warto zastanowić się nad naszymi działaniami. Ile razy to człowiek planuje swoje życie. Kiedy nam na czymś naprawdę zależy, stajemy na palcach, by to osiągnąć. Robimy wszystko precyzyjnie i nie dopuszczamy do świadomości, że może nam się nie powieść. Musimy się liczyć z tym, że w życiu rządzi przypadek, zamiar i szczęście. Nie warto zapominać, że los bywa przewrotny i lubi zmieniać bieg wydarzeń. Bowiem na początku wszystko może wydawać się idealne, a to co na końcu stanowi wielki znak zapytania.

Po ”Plan idealny” powinny w szczególności sięgnąć osoby, które lubią zmierzać się z kryminałami, w których toczy się ”brudna” gra, a od czasu do czasu nie zabraknie tam ostrych słów i namiętnych scen.

Recenzja napisana w ramach współpracy portalu Interia360 z Wydawnictwem Albatros.

METRYCZKA:
Tytuł: „Plan Idealny”
Autor: Michael Crichton
Wydawnictwo: Albatros
Data premiery: 10 kwiecień 2015 
Ilość stron: 320
Gatunek: kryminał


6 komentarzy:

 1. Tak... taka 'brudna gra' często jest zajmująca w nieco innym znaczeniu. Czytasz i niby cię wciąga, ale nie zostaje na dłużej. To jak z filmami akcji - przeżywasz fabułę tu i teraz, ale po godzinie już nie pamiętasz, o co chodziło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm... Nie, chyba w tej chwili nie kręci mnie taka literatura. Właśnie przez to, co napisała przede mną Virginia - to takie słabe emocje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może za pewien czas przeczytam.Chwilowo nie czuję się specjalnie zainteresowana tą książką ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej to książka nie dla mnie. Po kryminały sięgam baaaardzo rzadko i to chyba dlatego :)

  http://mianigralibro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. "Podkradłaś" mi tę książkę ;) tak więc wiesz, że chętnie ją przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger