×

"Wierna" - Veronica Roth


Jeden wybór może Cię zmienić.

  Jeden wybór może Cię zniszczyć. 

JEDEN WYBÓR POKAŻE, KIM JESTEŚ... 

Miłość skłania nas do podejmowania różnych decyzji. Niekiedy dobrych ale także tych złych. Czasami nie pozostawia wyboru. Niemniej jednak w każdym przypadku coś zyskujemy, jednocześnie coś tracąc. 

Czy wybory, których dokonają główni bohaterowie okażą się tymi właściwymi? 

         Jaki będzie finał ostatniego tomu bestsellerowej trylogii Niezgodna


 NIEZGODNA   ZBUNTOWANA    WIERNA

  
Autor: Veronica Roth
Tytuł oryginalny: Allegiant
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 15. 11. 2014r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 384
Cena: 39,80 zł


Poznanie nagrania z cenną informacją odmienia raz na zawsze losy bohaterów. Nie ma już podziału na frakcje. Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość a także Serdeczność to już przeszłość. Od teraz to bezfrakcyjni posiadają kontrolę nad rządem. W dalszym ciągu trwa krwawa wojna a po wyeliminowaniu jednego wroga - Jeanine, pojawia się drugi - Evelyn. Tris mimo wszystko chce odkryć tajemnicę tego, co znajduje się poza murem ale także pragnie dowiedzieć się więcej o swojej niezgodności. Wraz z Tobias'em i przyjaciółmi przekracza  granicę wkraczając na nieznany im dotychczas teren. Dziewczyna myśli, że może tam będzie mogła rozpocząć życie od nowa - wyzbyć się wspomnień, które ranią na samą myśl, oczyścić się z kłamstw i zamienić podwójną lojalność w jedną. Jednak nowa rzeczywistość przynosi nowe, szokujące spostrzeżenia a Tris będzie musiała stanąć w walce o ludzi, których kocha najbardziej na świecie... 


Z kim i z czym przyjdzie się zmierzyć Tris oraz Tobias'owi ?


Czy świat za granicami okaże się lepszy niż ten dotychczas?


Bądź wierny/a do końca i już dziś zapoznaj się z ostatnią częścią "Niezgodnej"!


Odwaga może się przejawiać na wiele różnych sposobów. Czasem oznacza poświecenie własnego życia dla czegoś ważniejszego, dla drugiego człowieka. Czasem to rezygnacja ze wszystkiego, co znałeś, ze wszystkich, których kochałeś,w imię czegoś większego. Ale czasem coś zupełnie innego. Czasem oznacza, że mimo bólu zaciskasz zęby i każdego dnia na nowo podejmujesz wysiłek, mozolną pracę na rzecz lepszego jutra.


Każdy porównuje trylogię Niezgodną do Igrzysk Śmierci. Mimo wszystko te dwie historie różni coś więcej niż tytuł, autor czy chociażby podziały na dystrykty lub frakcje. Każda historia jest inna, bo niesie chociażby inne refleksje czy emocje. 

 • Zdrada,
 • Nienawiść, która niszczy człowieka,
 • Wybaczenie, które przynosi ulgę, 
 • Miłość, która daje nam siłę, 
 • Przyjaźń, 
 • oraz dobre i złe decyzje, to definitywnie gwarantuje nam Wierna. 

Zło jest w każdym, a miłość polega na tym, by dostrzec to samo zło w sobie, bo tylko wtedy można wybaczyć drugiemu człowiekowi.


Wierna napisana jest w inny sposób, niż poprzednie jej części a mianowicie na przemian z dwóch perspektyw : Tris i Tobias'a. Świetna sprawa, bo dzięki temu możemy wiedzieć co oboje myślą, czują i chcą. Charaktery bohaterów z każdą częścią nabierają innej barwy. Niekiedy bywają irytujący ale po chwili znów da się ich lubić. Tris tym razem jest bardziej stanowcza niż dotychczas i nie mylą ją przeczucia co do danych osób czy sytuacji. Gdy tak czytałam stała się ona dla mnie w pewnym sensie osobą, którą podziwiam, o której warto pamiętać i brać przykład. No bo kto nie chciałby być kimś takim hmm... odpornym? Ah pomarzyć można!

Oczywiście świat nie kręci się tylko w okół jej i miłości. Nawet bohaterowie drugiego planu zmierzają się z bólem nie tyle fizycznym co i psychicznym m.in. z przeszłością (przykładem na to może być sam Tobias ).Podobało mi się, że w końcu Veronica Roth zdradza fakt o celu poszczególnych frakcji, o ludziach niezgodnych a także wyjaśnia więcej o UG (uszkodzonych genetycznie - myślę, że tutaj się zaskoczycie!) i tych zdrowych / normalnych. Nieustraszeni używają przedziwnych określeń. Fipek, Nos... A jest jakieś przezwisko dla Prawych?- No pewnie - szczerzy się Uriah. - Idioci.

  
Emocjonujące zakończenie, którego nikt się nie spodziewał. Czytelnicy jak i zarówno fani trylogii będą wstrząśnięci i uronią przy tym nie jedną łzę, tak jak ja. Jednak nie należy uważać tej części za słabą, za takie a nie inne zakończenie. Veronica Roth ukazała, że w świecie nieidealnym nie ma perfekcyjnych zakończeń, bo w końcu życie to jedna wielka niewiadoma, która nie zawsze musi kończyć się happy end'em, jak to często w książkach młodzieżowych bywa. Nawet jeśli mamy plan istnieje ryzyko, że się on nie powiedzie.


Chciałoby się tyle powiedzieć na temat tej historii jednak trzeba się powstrzymać, bo obawiam się spoilerów. Jedyne słowa, która narzucają mi się na myśl, to te: 


Wierna ponad wszystko. 
Wierna forever.


 Uwielbiam tą książkę a dokładnie mówiąc: serię. Jak dla mnie warto mieć ją na swojej półce, bo ta historia jest tego godna.
  
 To egoizm pozwolić komuś umrzeć tylko dlatego, że wyrządził ci krzywdę.Za możliwość bycia Wierną od początku do końca dziękuję pięknie wydawnictwu:
Wydawnictwo AMBER

2 komentarze:

 1. Z t a serią mam tak, jakoś dziwnie, że bardziej podobają mi się filmy. Została mi do przeczytania jeszcze ta część i mimo, że całość mnie nie zachwyca, z pewnością ją przeczytam;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Przede mną lektura 3 części, ale chcę to jak najpóźniej zrobić, chociaż nie wiem ile dam rady jeszcze przekładać zapoznanie się z zakończeniem.

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger