×

ENGLISH MATTERS NR 63/2017 + WYDANIE SPECJALNE NR 21/2017


Tym razem, dwumiesięcznik English Matters dostałam w swoje łapki dość późno, i choć już na dniach będzie dostępny następny numer, nie omieszkam okazji by przedstawić wam te dwa urocze egzemplarze! Wydanie bardzo kojarzą mi się z wiosną, przyciągają uwagę i wywołują pozytywne odczucia podczas samego przeglądania stron :D


ENGLISH MATTERS 63/2017

W tym numerze znajdziemy takie artykuły jak:
1) A Pint of Apples - czyli nic innego jak 'jedz codziennie jedno jabłko i lekarza widuj rzadko'. O mocy jabłek, procesie powstawania cydru i jego właściwościach.

2) Rosa Park - artykuł o kobiecie wykazującej się ogromną odwagą w walce o prawa człowieka. Historia jej życia, dzieciństwo, przekonania, doświadczenia zawodowe.

3) BAFTA: British Film Royalty -  czyli brytyjska nagroda przyznawana w dziedzinie filmu. Podczas ceremonii zwycięzcom wręcza się 27 cm maskę z brązu.

4) England - the Animal Kingdom - artykuł o miłości Brytyjczyków do psów. Dlaczego tak wiele z nich kocha psy, czasem tak samo mocno jak ludzi?
W artykule znajdziemy także zdjęcia i opisy najbardziej popularnych psów oraz idiomy powiązane z tymi zwierzakami.


5) The British Breakfast - kto by nie słyszał w swoim życiu o popularnej brytyjskiej kuchni, dla jednych tak dziwnej, dla drugich zdecydowanie zachęcającej? 

6) Time to Talk About Time - używając wyrażeń związanych z czasem, osoby uczące się języka angielskiego często są zdezorientowani w różnicy pomiędzy 'on time' i 'in time'. Prezentowany artykuł rozjaśnia nasze wątpliwości.

7) Bodily Woes - Niedoskonałości związane z ludzkim ciałem. Fakty ewolucyjne i inne ciekawostki czekają na odkrycie.

8) The Queen of Hearts and Charts - Adele we własnej osobie i jej piosenka When We Were Young rozłożona na czynniki pierwsze.

Ten numer wyjątkowo przypadł mi do gustu. Znalazłam w nim wiele interesujących tematów, poznałam wiele nowych słówek, a także piosenkę Adele, której (o dziwo!) wcześniej nie słyszałam..WYDANIE SPECJALNE 21/2017 - I <3 BRITISH ENGLISH
(wydanie o brytyjskiej odmianie języka angielskiego)

1) 7 Proverbs for 7 Days of the Week - 7 przysłów na 7 dni tygodnia, jak np. a stitch in time saves nine - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dacie wiarę? Mnie nie wszystkie te przysłowia kojarzyły się z tym co w rzeczywistości znaczą. Ale miałam nie małą frajdę próbując je zapamiętać.

2) Noble Nuances - Behaviour of the Aristocracy - życie, zwyczaje, spuścizna językowa i przyzwyczajenia arystokracji brytyjskiej. Co przetrwało po dzień dzisiejszy?
Dodatkowo interesujące fakty odnoszące się do dialektu arystokracji, jakie są różnice w pojedynczych słowach?

3) Modern Brit Lit - Still Trail-Blazing - artykuł poświęcony brytyjskiej literaturze, zmian na przestrzeni lat, książki, które odniosły sukces i dodatkowo ukazały się ich ekranizacje. Tekst wart uwagi.

4) Who is Who? - różnice pomiędzy brytyjskim a amerykańskim. Często my -uczący się języka- mamy trudności w zrozumieniu niektórych słów, które różnią się od siebie diametralnie a oznaczają to samo.. Tylko pochodzą z różnych dialektów. 

5) Received Pronunciation - a Posh British Accent - artykuł poświęcony wymowie i poprawnemu akcentowaniu wyrazów. Znajdziemy w nim wskazówki, których nigdy za mało, jeżeli chcemy choć o krok przybliżyć się do tej specyficznej wymowy brytyjskiej, która fascynuje wielu z nas.

To oczywiście tylko niektóre artykuły i krótsze teksty, które znajdują się w tym wydaniu specjalnym. Jestem nim zachwycona tak samo jak wyżej przedstawianym numerem 63.
Akcent brytyjski, charakterystyczna wymowa od zawsze mi się podobała. Dzięki temu numerowi dowiedziałam się wielu ciekawostek dotyczących owej odmiany języka angielskiego. Poznane zwroty i nowe słówka będę szkolić podczas kolejnych miesięcy. Tak samo jak przysłowia. Warto znać chociaż kilka, które można zastosować w normalnych rozmowach. Polecam!Za egzemplarze dziękuję niezastąpionemu Wydawnictwu Colorful Media.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger