×

"Ścieżki przeszłości" - Edyta Kowalska


13- letnia Weronika żyje w czasach bezlitosnej i nieznającej granic II wojny światowej. Gdy pewnego razu niemieckie wojsko wkracza na jej podwórko, podpalone zostają wszystkie okoliczne domy, w tym także jej. Wtedy traci wszystko i wszystkich tych, których kocha - rodzinę. Nikt nie ocalał, tylko ona. Dlaczego właśnie to Weronice udało się ujść z życiem, zamiast stracić je w jednej chwili jak pozostali?

Ucieczka, zmiana imion, nieustająca wojna, niespodziewana strzała amora, przewrotny los.... 

Czy dziewczyna w końcu zazna szczęścia czy znów okaże się ono ulotne? 

Po dobrych kilkudziesięciu latach Julia otrzymuje niespodziewany list z zagranicy mający związek z jej babcią. Czego dziewczyna dowie się w Danii? 
Czy będzie to miało wpływ na jej życie?

Czasem nam się wydaje, że życie nie ma sensu, straciło blask i jasność. I wtedy nagle gdzieś w oddali pojawia się nikły promyk światła. Pamiętaj, kiedy go zobaczysz, musisz iść do niego, żeby nie zgasł.


Ścieżki przeszłości pomimo tego, że stanowią kontynuację Ścieżek życia to nawet bez znajomości poprzedniej, początkowej historii, możemy bez problemu odnaleźć się w treści. Powieść podzielona została na dwie części. W pierwszej poznajemy losy młodej dziewczyny - Weroniki, której los nie oszczędza i nie pozostawia zbyt wielkiego wyboru. Daje i po chwili odbiera to co ważne - miłość, szczęście, bliskich. Niesamowite i jednocześnie przerażające, jak kruche jest wszystko co nas otacza. W drugiej zaś wracamy do naszych ulubionych bohaterów z poprzedniej części. Znów mamy zabawne dialogi, które przyprawiają chwilami o skurcze mięśni brzucha ale i wątek owiany tajemnicą dotyczący listu babci Julii. Czy pozna ona tajemnice skrywane sprzed lat?

(...) A za co były tamte punkty? Też za prędkość?-Nie. Skręciłam na zakazie.- Nie zauważyła Pani znaku? - Znak widziałam. Ale radiowozu nie zauważyłam - odpowiedziałam z rozbrajającą szczerością.

Edyta Kowalska zdumiewa po raz drugi lekkością i stylem pisania, doskonale władając emocjami. Powieść ta tym razem dostarcza nam wiele chwil wzruszeń, grozy i dreszczy. I choć nie jest to powieść historyczna to nawet ubarwione wydarzenia stają się realne i śmiem twierdzić, że niemal namacalne. Okrucieństwo dawnych czasów, w których ludzkie życie nie było bezpieczną i pewną rzeczą, tak samo jak dom, w którym mieszkano, uświadamia bezsilność ludzi wobec zaborczej i brutalnej władzy zdolnej do morderstwa nie jednego człowieka. Ludzkie życie było na wagę złota, a każdy dzień stanowił niepewność, strach, lęk. Autorka nie ubarwia na kolorowo przesadnie życia bohaterów, nie oszczędza im cierpienia, lecz dzięki temu zyskuje na autentyczności. Ukazuje samo życie. To prawdziwe życie, które ma słodko-gorzki smak.

Jesteś powietrzem, którym oddycham. Krwią, która płynie przez całe moje ciało. Jesteś ogniem, wodą, wolnością. Jesteś dla mnie wszystkim. Kocham Cię. 


Nie sposób nie wspomnieć też o szacie graficznej, która zarówno teraz, jak i w Ścieżkach życia wykonana została bardzo starannie. Twarda oprawa, przyzwoita czcionka, która ułatwia czytanie i obraz, który oddaje jakiś ważny szczegół części książki, zyskuje aprobatę czytelnika.


Ścieżki przeszłości to powieść, na którą powinniście zwrócić uwagę bez względu na to czy przepadacie za polskimi autorami, czy wręcz przeciwnie. Polubicie się od pierwszego przeczytania, bowiem książki Edyty Kowalskiej zdumiewają w każdym calu. Utwierdzają w przekonaniu, że choć czasami zamkniemy drzwi do pewnych spraw, to w każdej chwili mogą one znów się otworzyć... Bo przeszłość często wraca w najmniej niespodziewanym momencie komplikując teraźniejszość.

Nie chcę takich deklaracji. Życie nauczyło mnie pokory. Chcę się cieszyć tym, co mam, tym, co mamy. Nie chcę myśleć, co będzie kiedyś. Ważne jest to, co teraz.


Za możliwość wzięcia udziału w Book Tour ze  Ścieżkami przeszłości z całego serca dziękuję niezawodnej Klaudii z bloga Nowe Horyzonty. Czekam niecierpliwie na kolejny BT! 

Podziękowania i uściski należą się również Pani Edycie Kowalskiej, której ogromnie jestem wdzięczna za to, że zaczęła pisać i odważyła się wydawać własne powieści. Mam nadzieję, że nigdy Pani nie przestanie. :) 


METRYCZKA:
Tytuł: Ścieżki przeszłości
Seria: Ścieżki życia. Tom II
Autor: Edyta Kowalska
Data wydania: 28.10.2016
Liczba stron: 184
Wydawnictwo: Poligraf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger