×

"Z DALA OD ZGIEŁKU" - Thomas Hardy~ ZNANA BRYTYJSKA OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I NAMIĘTNOŚCI ~


Prowincja dziewiętnastowiecznej Anglii. Betsaba Everdene dziedziczy po wuju farmę. Postanawia sama zająć się gospodarstwem, nie czekając na księcia z bajki. Jej uroda oraz niezależność działają jednak na mężczyzn jak magnes. O względy dziewczyny zabiega trzech dżentelmenów, każdy o silnej osobowości. Jest wśród nich Gabriel Oak – poczciwy farmer, właściciel ziemski William Boldwood oraz Franciszek Troy – sierżant królewskich dragonów, kobieciarz i hulaka. 

Nieoczywiste wybory, sercowe rozterki oraz pomyłki losu – życie niesie wiele niespodzianek, ale Betsaba zrobi wszystko, żeby się odnaleźć w świecie rządzonym przez mężczyzn.

*  *  *  *

O niektórych książkach dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy ktoś zechce je zekranizować. Tak właśnie było w moim przypadku. "Z dala od zgiełku" nie mówiło mi nic. Jednak ciekawość wzięła górę i postanowiłam sprawdzić tego klasyka, przed obejrzeniem go na dużym ekranie.

Thomas Hardy był zapewne odważnym człowiekiem, o ile można to tak nazwać. A to dlaczego?
Otóż XIX wieczna Anglia (a zatem czasy dla autora współczesne), zupełnie inne kanony społeczne w porównaniu z obecnymi czasami. I Hardy postanawia napisać książkę, która nam może wydawać się teraz normalna, bo romanse czy też nieślubne dzieci, to w obecnej literaturze chleb powszedni. Jednak wtedy były to tematy zakazane. Mimo to, autor się nie zraża i tworzy powieść o niezwykle zawiłych perypetiach sercowych, a także o podejmowaniu wyborów, które jak powszechnie wiadomo, mogą zmienić wszystko. 

"Najczęściej postanawiamy unikać złego dopiero wtedy, gdy zło poczyniło już takie postępy, że niemożliwością jest go uniknąć."


Zostajemy wprowadzeni w wolną, nieśpieszną akcję, przeplataną opisami przyrody, krajobrazów. Całość ubrana w barwny i kwiecisty język. Wszystko byłoby pięknie, jednak już od pierwszych stron miałam wrażenie, że książka jest zdecydowanie nie dla mnie (co utrzymało się do ostatniej karty). Jestem miłośniczką szybszej i wciągającej akcji, gdzie opisy miejsc są tak idealnie wplecione, że nawet ich nie widać, a jednak wiemy, gdzie rozgrywa się akcja i jaka jest jej sceneria. W przypadku tej książki było to po prostu nużące.

Uwagę przykuwają bohaterowie. Ich sylwetki zostały dość ciekawie wykreowane. Złożoność ich natury, charakteru sprawiło, że byłam ciekawa ich losów. Natomiast Betsaba potrafiła mnie naprawdę mocno zirytować. Jej wybory... nie mam pojęcia czym się kierowała. 

Historia ta zawiera aktualne przesłanie. Miłość będzie zawsze, zatem niemalże każda książka o tej tematyce będzie aktualna za tysiące lat. 

Mnie osobiście książka się nie podobała, to nie są moje klimaty. Powieść dosłownie mnie znudziła, jednak dobrnęłam do końca. Wolę współczesne romanse. ;)

Miłośnicy klasyki i romansów oraz niespiesznej akcji - przybywajcie, bo to zdecydowanie książka dla was! :)


Moja ocena:
4/10


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia. :)METRYCZKA:

Autor: Thomas Hardy
Tytuł oryginału: Far from the Madding Crowd
Data wydania: 15 lipca 2015
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 39,90 zł

5 komentarzy:

 1. A mnie się bardzo podobała :) Momentami oczywiście bywała nieco nużąca, jednak nie przeszkadzało mi to aż tak, żebym musiała się zmuszać do dalszego czytania :) I była to miła odmiana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy czasem na podstawie tej książki nie powstał teraz film? Okładkę kojarzę z jakiegoś plakatu filmowego, szkoda tylko, że książka sama w sobie Cię nie ujęła :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie książki, a autora już poznałam dzięki Tessie więc "Z dala od zgiełku" jest na liście lektur do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam już wiele na temat tej książki, ale osobiście nie mam na nią ochoty. Być może będę chciała kiedyś to zmienić, ale nie prędko ;)

  Pozdrawiam,
  http://czytelnicze-turbulencje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham klasykę, kocham te właśnie klimaty. Książkę muszę przeczytać, współczesność jest straszna ;D

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger