×

"DZIEWCZYNY Z SYBERII" - A. Herbich
"POLKA? OD RAZU WIDAĆ, PO CHARAKTERZE!"
PRZESZŁY PRZEZ PIEKŁO. NIE PODDAŁY SIĘ.
Bohater nie musi walczyć z bronią w ręku. Nie musi być żołnierzem. Bohaterem może być kobieta, której jedyną bronią są silna wola i determinacja.


Dziewczyny z Syberii to prawdziwe historie 10 Polek (a było ich o wiele, wiele więcej, jednak tylko niewielka liczba z nich przeżyła), które swoje beztroskie, pełne śmiechu i zabawy dzieciństwo lub wczesną młodość w pięknej Polsce, musiały porzucić i rozpocząć walkę o przetrwanie w "raju robotników i chłopów". 
Wyjeżdżając wiedziały, że do przeszłości nie ma już powrotu. Natomiast te, którym się udało i powróciły po wielu latach do kraju, nie zastały go już takim, jaki był kiedyś. To co zobaczyły, było zupełnie innym światem...


10 kobiet, 10 różnych historii, które połączyły łagry, kołchozy, sowchozy. Wybudzane w nocy przez NKWD, wyciągane z domów, w różnym wieku (dla nich nawet 10-letnia dziewczynka mogła być "wrogiem ludu"), przesłuchiwane, bite. Później ogłaszano wyrok: zsyłka.
Po kilkutygodniowej podróży w wagonach bydlęcych docierają do innego, sowieckiego świata głodu, chorób, niewolniczej pracy i straszliwych mrozów. 


Gdyby Bóg zechciał wskrzesić wszystkich więźniów łagrów, to w całej Rosji podniosłaby się ziemia.

Siła charakteru, więzy rodzinne, wiara, a czasem niespodziewana łagrowa miłość pozwoliły kobietom przetrwać na nieludzkiej ziemi. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.

* * * *

Dziewczyny z Syberii to niewątpliwie książką, którą powinniście przeczytać. Pokazuje, że kobiety wcale nie są słabą płcią i nie tak łatwo je złamać. Ponadto cała historia niesie ze sobą znacznie większą wartość, jaką jest siła patriotyzmu w sercach tysiącach Polaków, którzy walczyli o wolną Polskę. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jakie katorgi przeżywali nasi rodacy. Oczywiście ja sama mogę sobie to tylko wyobrażać z zasłyszanych opowiadań, czy historii przeczytanych z książek takich jak ta. A z pewnością wydarzenia te było tysiąc razy gorsze, niż nasz umysł, ze względu na spokojne czasy w jakich żyjemy, mógłby sobie wyobrażać.
Gdy ktoś mówi mi dzisiaj, że emigruje, bo na Zachodzie można lepiej zarobić, nie mogę tego zrozumieć. Lepiej jeść chleb z solą, ale we własnym kraju. Zwłaszcza, że teraz Polska jest już wolna. Nasza.


Narracja jest pierwszoosobowa. Każda z kobiet opowiada nam swoją historię. Wplecione zostało także rosyjskie słownictwo. Taka forma sprawiła, że czułam się jak na prywatnej lekcji historii, bądź jakby opowiadała to moja prababcia.

Dodatkowo książka wzbogacona jest o zdjęcia postaci, dokumentów, jak np. dokumentów tożsamości, zaświadczeń o możliwości powrotu do kraju.


Na pewno każdy z Was zwrócił uwagę na śliczną, grubą, w szklącej się oprawie okładkę. Ta książka zdecydowanie zasługuje na tak piękne wydanie. 


Niezmiernie cieszę się, że ta pozycja trafiła w moje ręce. To kawałek tragicznej, prawdziwej historii naszego narodu. Losy tych kobiet to opowieść o klęsce, nadziei i heroicznej walce zwieńczonej zwycięstwem. Wszystko to oplecione skrzydłami wszechobecnego patriotyzmu sprawia, że wiele refleksji i niedowierzania tłumi się w naszej głowie przy jednoczesnej dumie z tego, że jesteśmy Polakami.


Nie bójmy się historii, czytajmy też takie książki i nie pozwólmy, żeby przyszłe pokolenia zapomniały jakie brzemię historii nosimy w swoich sercach.


Z całego serca POLECAM !

Moja ocena:
9/10

Za kawałek historii dziękuję Księgarni Internetowej:


METRYCZKA:
Autor: Anna Herbich
Tytuł oryginału: Dziewczyny z Syberii. Prawdziwe historie.
Data wydania: 11 maja 2015
Liczba stron: 306
Wydawnictwo: Znak 
Cena: 44,90 zł

16 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę przeczytać, zacznę jednak z tej serii od ,,Dziewczyn wyklętych", które od dawna czekają na mnie na moim stosiku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ciekawią także "Dziewczyny z powstania". Na pewno kiedyś po nie sięgnę. Tym bardziej, że powyższa książka była naprawdę warta każdej sekundy z nią spędzonej ;)

   Usuń
 2. Miałam ją w dłoniach i jestem mile zaskoczona wydaniem. Porządna okładka, dobry papier. Jeszcze nie czytalam, ale moja babcia była głęboko poruszona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka porusza młode pokolenie, a co dopiero starsze.. Natomiast wydanie po prostu przepiękne ;)

   Usuń
 3. Nie czytałam, jednak chętnie bym nadrobiła tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem jej bardzo ciekawa tak jak "Dziewczyn wyklętych" i "Dziewczyn z powstania". Takie historie warto znać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj warto, warto. Sama muszę poznać też te, które wymieniłaś ;)

   Usuń
 5. Cudowna książka. Muszę ją mieć. Uwielbiam historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest historia, którą powinien znać każdy bez względu na to czy jest miłośnikiem historii czy nie. Dobrze, że Ty jesteś :)

   Usuń
 6. Muszę koniecznie poznać tę wyjątkową publikację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam i daje nawet gwarancję na to, że nie pożałujesz zakupu, czasu poświęconego na czytanie itd. ;)

   Usuń
 7. Mam w planach i tę książkę autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka cieszy się zainteresowaniem, no i bardzo dobrze :)

   Usuń
 8. Dziękuję, że przypomniałaś mi o tej książce. Był czas, że zamierzałam ją przeczytać, ale potem zupełnie o niej zapomniałam. Po Twojej recenzji widzę, że to kawał dobrej literatury i niezwykłych historii 10 kobiet. Bardzo mi się podoba, że narracje prowadzone są w 1 osobie. Dzięki temu, tak jak to ujęłaś, można poczuć się jak na prywatnej lekcji historii babci lub prababci. Z ciekawością przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jak przedmówczyni zapomniałam o tej książce kompletnie a przecież kilka miesięcy wcześniej wszyscy o niej mówili :)

   Usuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger