×

"Zbuntowana" - Veronica Roth


Zbuntowana
żródło


   Każde słowo, czyn a także wybór ma ogromny wpływ na to jak będzie wyglądało nasze życie. Możemy iść przeróżnymi ścieżkami ale kto wie co przyniesie każda z nich? Czasami zachowujemy się lekkomyślnie, działamy pod wpływem impulsów. Często gotowi uchronić nasz mały świat i ludzi, których kochamy ponad wszystko.  Tak właśnie dzieje się z Tris, która stawia wszystko na jedną kartę. Gotowa zaryzykować miłością do Tobias'a, aby ratować cały świat i tych, którzy są jej bliscy...
Czy decyzje, które podejmie będą tymi właściwymi?


Jeden wybór może cię zmienić.

 

Jeden wybór może cię zniszczyć…


    Po "Niezgodnej" czas na kolejną część największego przeboju literatury młodzieżowej ostatnich lat, o którym wciąż głośno!


 Odkryłam, że ludzie mają wiele warstw tajemnic. Wydaje ci się, że kogoś znasz, że go rozumiesz, ale jego pobudki zawsze są przed tobą ukryte, schowane w jego sercu. Nigdy ich nie poznasz, ale czasem postanawiasz zaufać.


 Tris opuściła rodzinny Altruizm i wybrała Nieustraszoność. W obliczu wojny straciła obojga rodziców ale ma też Tobiasa, którego darzy wielkim uczuciem a on zna jej tajemnicę, którą chroni ponad wszystko... Erudycja nadal prowadzi wojnę a konflikt pomiędzy frakcjami wciąż się nasila. Razem z Tobias'em udają się do Serdeczności szukając schronienia i pomocy. Oboje wiedzą, że nie dadzą rady długo tam pozostać...
Wśród Nieustraszoności istnieje osoba, która dopuszcza się zdrady. Życie byłoby nudne, gdyby Tris nie musiała zadrzeć z Jeanine po to aby uzyskać od nią informację, która może zmienić życie każdego z poszczególnych frakcji... Jeanie będzie robiła wszystko przeciw niej a kiedy Tris znajdzie się w jej sidłach, będzie musiała stoczyć walkę nie tylko o wolność, miłość, informacje ale także o życie jej samej i co najważniejsze - z czasem pokonać samą siebie....

Z czym i z kim dokładnie przyjdzie jej się zmierzyć?

Kogo jeszcze może stracić ?

Czy miłość w czasie wojny okaże się wystarczająco silna?

 
Niezgodna i Zbuntowana jest jak pociąg. Wsiadasz i nie wiesz dokąd Cię doprowadzi...
 

 Pamiętacie Niezgodną ? Książka, która wywołała wielkie poruszenie wśród czytelników na całym świecie. Potem kolejna cześć Zbuntowana.. i tutaj należy postawić konkretne pytanie: Czy Veronica Roth utrzymała taki sam poziom jak w poprzedniej części? Zapewne każdy wie, że przeważnie drugie części okazują się (choć nie zawsze!) totalną porażką, to ta z pewnością do takich nie należy.


A ja aż dotąd nie zdawałam sobie sprawy, że nowicjat w Nieustraszoności nauczył mnie czegoś ważnego; jak iść mimo wszystko.


Autorka stanęła na wysokości zadania i już od pierwszych stron serwuje nam dawkę nowych, emocjonujących wydarzeń. Autorka ma genialny, prosty i jakże lekki język, w którym mieści się wiele dojrzałych przesłań. Veronica Roth do tej części dołożyła bardziej krwawe oblicze wojny, zażycie serum pokoju przez Tris, które miało bardzo śmieszne działanie, a także dalsze losy historii Tobiasa, który znów musi zmierzyć się z przeszłością. Wątek z zażyciem serum prawdy przez Tobiasa i Tris czy także dążenie do poznania informacji, którą znają tylko nieliczni - liderzy frakcji... Prawdy, która może zmienić życie wszystkich...  To tylko namiastka tego, co Ciebie czeka w Zbuntowanej!

W końcu dowiadujemy się więcej o każdej z poszczególnych frakcji. Bohaterowie, których poznaliśmy w I części zaczynają zachowywać się zupełnie inaczej, czy to wynik wojny, a może chodzi o coś zupełnie innego? Między Tris a Tobias'em nie zawsze jest kolorowo... Ich relacja jest nieco zawiła - nie wyznawanie sobie wszystkiego, kłótnie... Czy zawsze będą sobie ufać?
 Kto czytał pierwszą część doskonale może zauważyć, że dziewczyna w imię miłości jest gotowa zrobić wszystko. Nadal trapią ją wyrzuty sumienia a jej zachowanie czasami może wywoływać bóle głowy... ale kto wie jak my zachowalibyśmy się na jej miejscu?


Ale pamiętaj, że czasem ludzie, których nękasz, stają się silniejsi, niżbyś chciała.


Zbuntowana - taka jest ta książka, konkretniej główna bohaterka ... Gdy nie wiesz co przyniesie jutro, musisz działać... dla siebie samej... dla wolności...

Tris stała się bardziej lekkomyślna niż odważna i silna jak wcześniej. Wszystko to co jej się przytrafiło chwilami prowadziło do ogromnej słabości, którą udało się zastąpić wolą walki jaka w niej pozostała. Warto też podkreślić, że każdy kto czytał poprzednią część z pewnością zauważy w każdym detalu prawdziwą niezgodność Tris.

Zaś Tobias pozostał nadal silny i rozważny. Miło, że chociaż on się nie zmienił i dostrzega to co zmienia się w Tris.


Wartka akcja, która trzyma w napięciu do ostatnich stron i pozostawia nas z takim zakończeniem, które wywołuje u nas ciekawość co dalej a jednocześnie obawę, że może stać się coś czego byśmy nie chcieli...


 Zbuntowana to taka książka, o której chciałoby się mówić godzinami, dniami czy nocami. Nie sposób jej nie polecić, bo wartka akcja, walka, w której ktoś ponosi śmierć, problemy miłosne i rzeczy, te dobre, które nie pozostawiają wyboru i te złe, które utrudniają wybór - to wszystko przemawia, żeby zagłębić się w tej literaturze bardziej niż kiedykolwiek. Polecam!

 
-Czasem-mówi Tobias, obejmując mnie ramieniem-ludzie po prostu chcą się czuć szczęśliwi, nawet jeśli to złudzenie.

8 / 10

Za możliwość przeczytania książki pięknie dziękuję:

4 komentarze:

 1. Niezgodna tak bardzo mi się nie podobała, że trudno było mi ją dokończyć. Po kolejne części nie sięgnęłam... na pewno nie oceniłabym tak dobrze jak Ty

  OdpowiedzUsuń
 2. A mi się Zbuntowana zupełnie nie podobała... Niezgodna była świetna, ale już kontynuacja wyjątkowo mnie nudziła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłam przekonana do tej serii, gdy przeczytałam "Niezgodną". Po "Zbuntowaną" sięgnęłam tylko dlatego, że obejrzałam film na podstawie pierwszej części, który o dziwo był lepszy niż oryginał:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem w trakcie czytania Niezgodnej, także recenzji nie czytam, bo obawiam się jakiegoś spoilera.

  OdpowiedzUsuń

Witaj!

Podziel się z Nami tym co myślisz. Pozostaw swój ślad! :)

Dziękujemy,
Załoga Books&Culture

Copyright © 2016 Books&Culture , Blogger